Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


ÇOK ACIKMANIN NEDENLERİ VE ÇÖZÜMLERİ

Yaşam tarzı ve genlerden gelen kodlar her insan da farklı olduğundan fiziksel ve psikolojik olarak tutun da açlık sınırı ve acıkma hızına kadar birçok konu değişiklik gösterir. Bundan dolayı kimi insanlar doğuştan hızlı acıkan bir yapıya sahipken, kimisi de hiç acıkmadan saatlerini geçirebiliyor.

ÇOK ACIKMANIN NEDENLERİ VE ÇÖZÜMLERİ

Bedenin makinelerde olduğu gibi yakıta ihtiyaç duyduğu ilk unutmamamız gereken noktadır. Ve makinelere göre insan yakıtı çok daha karmaşık bir yapıya sahiptir. Canınız yemek istediği zaman bu enerjinizin bir yansıması olup, günlük yaşamınızda yeterince enerji almadığınızı gösterir. Mesela buğday ürünlerinin yetiştiği yerde yaşayanlar, mısır ürünleri temelli tüketim yapanlara göre çok daha enerjiktir ve daha az acıkırlar.
Bu durum fiziksel ihtiyaçlardan kaynaklanmayabilir. Besinlerin içeriğindeki etkin maddeler sadece fiziksel etkiler yaratmazlar ve bedenimizdeki bazı hormonları da harekete geçirerek psikolojik etkilerde bulunurlar. Yani seratonin hormonu salgılayan çikolataya, stresli ve gerilimli ortamdakiler başvurabilirler. Bir süre sonra beyin hangi maddenin hangi bölümlere katkıda bulunduğunu ezberleyecektir.

Fazla iştah ve iştahsızlık durumu, mevsimsel değişikliklerde vücudun dengesi değiştiği ve yeni mevsime hazırlık aşamaları başladığı için görülebilir. Bu gibi zamanlarda çok acıkınca direkt besin maddeleri tüketmek yerine bir bardak su içip, açlığı bastırmak daha doğru olacaktır. Sürekli besin maddeleri tüketirseniz vücut bu duruma alışır ve gittikçe daha fazlasını almak ister.
Sigara ve alkol gibi besinler de çok düşük bir ihtimal olsa da bağımlılık yapabilirler.
Almanız gerekip de mineral, vitamin ve diğer gıda elementlerini alamıyorsanız doktora başvurabilir, yaşadığınız eksikliklerin hangi konuda olduğunu anlayabilirsiniz.

Anahtar Kelimeler: Çok acıkıyorum, çok sık acıkıyorum, neden devamlı acıkıyorum, çok acıkmanın nedenleri, çok acıkıyorum ne yapmalıyım