Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Çocukluk Çağında Görülen En Yaygın Cilt Hastalıkları

Ciltte döküntü, kızarıklık, kaşıntı, sivilce, yara veya yumru görülürse dikkat. Hastalık, alerji, sıcak veya soğuk hava etkisi deri değişimlerine yol açar. Tedavisi çoğu zaman kolaydır. En doğru tedavi için çocuğunuzu doktoruna götürün.

Saçkıran. Mantar da denilen bu hastalık saç derisi, tırnak gibi yerlere yerleşir ve ölü derinde yaşar buraları yer bitirir. Kızarma, pullanma ve yumrulanma gibi belirtileri vardır. Kaşıntı ve bölge bölge halkalanmalar görülebilir. Hayvan veya insanla temas ile bulaşıcıdır. Çocuklar özellikle eşyalarını ortak kullanmamalıdır. Spor eşyaları ve havlular tehlikelidir. Doktor mantar kremi ve ilacı verebilir.

Beşinci hastalık. Genelde bulaşıcı ve hafiftir. Birkaç haftada geçer. Grip ve benzeri belirtilerle başlar. Yüz ve vücutta parlak döküntüler meydana gelir. Öksürme ve hapşırma ile yayılabilir. Dinlenme, bol sıvı tüketme ve ağrı kesiciler ile geçebilir. Hamileyken bu hastalığa yakalananlar mutlaka doktora görünmelidir.

Suçiçeği. Suçiçeği aşısını çocuklara mutlaka yaptırın. Bulaşıcıdır ve kolay yayılır. Kaşıntı, döküntü, kırmızı ve siyah lekeler vücudun her yerinde azar. Kuru kabuklar patlayarak iz bırakabilir. Genç ve yetişkinde de görülebilir. Korunmak önemlidir.

Empetigo da bakteri kökenli bir cilt hastalığıdır. Kırmızı yara ve kabarcıklar görülür. Kabuklanır ağız ve burun etrafında yayılır. Yakın temas ve ortak eşya kullanımı olmamalıdır. Antibiyotik, hap ve merhem tedavi amaçlı verilir.

Siğiller. Çoğunlukla zararsız ve ağrısız virüslerdir. Deriyi genişletir. Yine bulaşıcıdır. El ve parmaklarda sıkça görülür. Riskli maddelere dokunmayın üzerini bandajlayın ve geçmesini bekleyin.
İsilik. Bebeklerde baş boyun ve omuzlarda görülür. Pembe sivilcelerdir. Çok sıcak ortamda ve bunaltıcı giysilerden oluşur. Serinlik önemlidir.

Gıda, sabun, bitki gibi yerlerden cilt döküntüleri meydana gelebilir. 48 saat içinde belirtiler başlar. Kızarıklık ve döküntü görülür. Şişme ve kabarma olasıdır. Bir iki hafta sonra geçebilir.
Egzama. Alerji ve astımla ilgilidir. Hassas bağışıklık sistemini sever. Cilt kuruması kaşıntı ve döküntü görülür. İleride hafifleye de bilir.

Kurdeşen. Kaşınma ve yanma hissi vardır. Aspirin ve penisilin ile ilgisi vardır. yumurta, fındık, kabuklu deniz ürünleri ve gıda katkı maddeleri de yol açabilir. Ürtikere yol açabilir. İlacı vardır doktora görünmek şarttır.

Semptomlar boğaz ağrısı, ateş, baş ağrısı, karın ağrısı ve şişmiş boyun bezleri olan kızıl hastalığı bulaşıcıdır. Eller yıkanmalıdır. Antibiyotik ile tedavi edilebilir.
Altıncı hastalık. 6 aydan 2 yaşına kadar bebeklerde hafif görülür. Yüksek ateş nöbetleri ve pembe noktalarla baş gösterir. El, ayak, göğüs ve sırtta yayılır.