Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Çocukların Okul Başarısını Artıran Besinler Nelerdir?

Okula giden çocuklarımızın beslenmesi okul başarısını etkileyen faktörlerdendir. Özellikle beyin algısını güçlendiren türden besinlerle beslenen çocuklarda okul başarısının arttığı yapılan araştırmalar sonucu saptanmıştır.
Sizlerde okulda çok başarılı çocuklara sahip olmak isterseniz çocuğunuzun başarısı için gereken besinleri temin ederek, sağlıklı beslenmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Okul başarısını arttıran zihin açıcı besinler listesinde bulunanlar;
BALIK: Omega-3, Ko-enzim Q10 ve iyot barındıran içeriği ile zekâ gelişimini arttıran özelliğe sahip bir besindir. Özellikle; somon, ton balığı, uskumru ve ringa balığı en fazla tüketilmesi gereken balık türleridir.
KIRMIZI ET: Demir deposu olarak bilinen kırmızı et, beyne bol oksijen taşıma özelliği ile beyin ve zihinsel faaliyetlerin gelişmesine büyük katkı sağlamaktadır. B12 yönünden de zengin olan kırmızı et, unutkanlığın önlenmesine de büyük katkı sağlıyor.
KURUYEMİŞ: Antioksidan deposu olarak bilinen fındık, fıstık, ceviz ve badem gibi besinler, barındıkları E vitamini sayesinde beynin hızlı ve etkin çalışmasına katkı sağlamaktadır.
MUZ: Birçok mineral bakımından zengin bir meyve olan muz sayesinde beyne oksijen taşınması sağlanarak, beynin kabiliyeti arttırılıyor.
YEŞİL BİTKİLER: Özellikle koyu yeşil yapraklı sebzelerden olan; maydanoz, ıspanak, lahana, semizotu ve pazı gibi bitkilerden folik asit alarak beyin hücrelerinin güçlenmesine katkı sağlamak mümkündür.
KIRMIZI MEYVELER: İçerisinde antioksidan barındıran Böğürtlen, kiraz, ahududu, yaban mersini ve çilek sayesinde; beynin gelişimine katkı sağlarken, stresin yok olmasına da katkıda bulunabilirsiniz.
SÜT ÜRÜNLERİ: Süt, yoğurt, peynir ve tereyağı gibi Çinko minerali bakımından zengin besinler tüketilerek; beyin gelişimi ve kabiliyeti arttırılabilmektedir.