Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Çocukları Övmenin En Doğru Şekli

Çocuğunu övme söz konusu olduğunda çoğu ebeveyn dengeyi bulamaz. Çok az ya da çok fazla övmek iyi değildir.

Miktarı ve şekli övgü kalitesini etkiler. Nerede ve nasıl övmek gerektiğini bilmek onların benlik saygısını etkiliyor. Özgüvenli çocuk yetiştirmek için bunu bilelim. Okulda yaptıkları, kumdan kaleleri ve diğer her şeyini abartarak anlatmak eşsiz olduğunu söylemek ne kadar doğru?

Evlilik ve aile terapistleri, yanlış övgüleri çoğunun ıvır zıvırdan ibaret olduğunu belirtiyor. Erken yaşta kural ve kaideler koymak gibi ona büyük övgülerle büyük sorumluluklar yüklemek de gelişimini olumsuz etkileyebilir. Fazla övgü samimiyetsizdir ve geri teper.

Bu üstünlük bir riske dönüşür çocukları korkutabilir. Çocuklar ebeveynlerine her zaman her şeylerini doğrulatma ihtiyacı duymaya başlar. Bunun yanında az övgü da zararlıdır. Kendini umutsuz ve beceriksiz, eksik hissedecektir. Samimi, gerçek ve dozunda övgüler işe yarayacaktır.

Sözlü bir ödül gibi düşünmeyin, hak ettiği için onu övün. Hedef koydukları yolda başarılarını övgü ve takdir ile karşılayın. Sözlerinin değerli olduğunu bilmesi gerektir cesaret isterler. Onu överken açık olun. Sen iyi bir beyzbol oyuncususun gibi kesin cümleler kurun.

Gerçek olun. Anlatırken zorlanmadan içten söyleyin. Yeni faaliyetlere teşvik edin. Bisiklette iyiyse, onun ilerlemesi gerektiğini anlatın. Yaptığının iyi bir iş olduğunu vurgulayın ki bilsin.