Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Çocukları Aşırı Yemekten Uzak Tutmanın Yolları

Küçük tabak ve kase kullanarak çocukların gereksiz yemek tüketimini önlemek mümkün.

Yeni bir çalışmaya göre her yaştan kişinin düştüğü bir tuzak olan aşırı yemenin sonuçları obezite, diyabet, kalp, tansiyon ve ölüm bile olabilir. Obezitenin ve aşırı gıda tüketiminin önüne geçmenin en akıllıca yolu, yemek porsiyonlarını küçültmektir. Daha küçük kase veya tabak kullanın. Her öğün yediğiniz miktarı azaltmaya çalışın.

Büyük kaselerde sütle hazırlanan tahıl karışımları tüketildiğinde büyük bir problem çıkmaz. Hatta orta boy kasede bu şekilde beslenebilir. Fakat koca bir tabak patates kızartması veya 3 büyük dilim pizza, obeziteyi çağırır. Yaşları veya cinsiyetleri bu durumda önemsizdir. Her çocuk eşit imkan ve fiziğe sahiptir. Midesini küçük yaşta büyüten, genişleten bir çocuk ileride daha zor kilo verir ve daha ileride de hastalıklardan kurtulamaz.

Sağlıklı besinleri ise yine abartmadan her gün tüketmelidir. Bu konuda anne babanın üzerine büyük bir sorumluluk biniyor. Büyük kase göz boyar, çocuk buna alıştırılırsa hep böyle yemek ister. Oysa erken yaşta küçük öğünlerle beslenirse yine doyduğunu görebilirsiniz. Bu şekilde yarı yarıya gereksiz yiyeceklerden kurtulmuş olur. Çocuklarda obezite ve aşırı yemenin doğuracağı sorunlar:
kalp hastalığı
tip 2 diyabet
astım
uyku sorunları
düşük benlik saygısı
zorbalıktır.
Erken yaşta fiziksel aktivite ve dengeli beslenme her çocuğa aşılanmalıdır.