Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Çocuklarda Yetersiz Uyku Kalp Hastalığı Riskini Artırıyor

Pediyatri uzmanlarına göre yeterli uyku alamayan üstelik obez ya da kilolu olan çocuklarda kalp hastalığı riski artıyor.

Diyabet, kalp ve inme riski var. Küçük yaşlarda obeziteye alışmış ve uyku düzeni bozuk çocuklar yetişkinlikte bu sorunları çekiyor. %30 oranında riskleri artıyor. Fast food beslenme tarzı ve geç uyuma alışkanlıkları çocukları ve gençleri tehdit ediyor. Diyabet, eklem problemleri, zayıf benlik saygısı, uyku apnesi, kalp rahatsızlığı, felç, kanser ve osteoartrit riski ileriki yaşlarda artıyor. Kolesterol, kan şekeri, bel çevresi vücut kitle endeksi kan basıncı ve tip 2 diyabet gibi etken faktörler araştırılmıştır.

7/24 fiziksel aktivite ve uyku düzenleri ölçülmüştür. Çocukların üçte biri günde toplam 60 dakika ve daha az hareket halindedir. Bu da obezitenin aynı zamanda kalp hastalıklarının nedenidir. Ortalama 7 saay uyuyorlar ve en az bir kez uykuları bölünüyor. Obezite ve uykusuzluk ya da uyku eksikliği çocuklarda kalp krizini geliştiriyor. Çocuk, genç, yaşlı fark etmeden felç ve inme görülebiliyor. Çocukluk çağında yeteri kadar uyku alabilmek herşey kadar önemli.