Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Çocuklarda Yaşanan Travma Durumları

Travma, beklenmedik bir anda kişilerin başına gelen ve hayatlarını altüst eden olaylarla gelişen bir durumdur.

Çocuklarda yaşanan travma durumları, yine aynı şekilde ortaya çıka gelmektedir.

Çocuk üzerinde uygulanan şiddet, cinsel taciz, istismar, dayak ve trafik kazası vs. gibi daha pek çok sayılabilecek olumsuz olay durumunda, çocuk psikolojisini altüst ederek travma şeklinde ortaya çıkmaktadır.

Çocuklar; dünyaya geldikleri ilk andan itibaren çevresinden aldıklarıyla beyin belleklerini zamanla doldururlar.

Dış dünya ile gerçekleştirdiği ilişkiler sayesinde deneme yöntemi ile beyin doldurma işlemini sürdürürler. Beynin dolması sırasında anlam dünyasını genişletirken, çevresinde yer alan tüm dolguları tanır ve ilişki kurmaya başlar.

Kurmuş olduğu ilişki veya olayın şekli beklenenin tersi olarak gerçekleştiğinde beyin bunu kabullenemeyerek travma şeklinde tepki vermeye başlar.

Çocuklarda görülen travmalar, çevreden gelen etkilerden kaynaklanabildiği gibi çevresinden hiçbir tepki almadan yaşamış olduğu ruhsal çöküntü sayesinde de duygularına ters düşen olaylar karşısında da duygusal travma şeklinde görülebilmektedir.

Kişilerde yaşanan travmaların bir çoğu küçüklük yıllarında yaşanan olumsuz olaylardan ileri gelmektedir.

Çocukluklar, yaşamış olduğu travmalar sonucu etrafında bulunan kişilere ve tüm dünyaya karşı ir güvensizlik hissederler. Kimseye güvenemeyen, korkan, ürken, çekingen ve içine kapanık bir çocuk olarak yaşamlarını sürdürüler.

Çocukluk travmaları çeşitli psikoterapiler sayesinde kolayca tedavi edilebilir.

Psikoterapiler, çocuğun travma yaşamasına sebep olan olay veya durumları beyin tarafından yeniden değerlendirilerek, travma sonucu oluşan duygusal tıkanıklığı ortadan kaldırmasına yardımcı olabilir.