Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Çocuklarda Pasif İçicilik Öksürük Refleksini Bozabilir

Sigara dumanına maruz kalan, aynı ortamda sigara içilen çocuklarda hayati bir refleks olan öksürük refleksi zedeleniyor.

Öksürük duyarlılığı değişime uğruyor. Tahriş olan öksürme refleksi sağlıklı çocuk ve ergenlerde aşınmaya yol açıyor. Bronşit, pnömoni ve diğer hastalıklara yakalanma riski de daha yüksek oluyor. Gelişme aşamasındaki çocuk ve gençler sigara dumanına maruz kaldığında pasif içici oluyor ve aynı olumsuz sonuçlara katlanıyor. Kimyasal ve toz gibi potansiyel çevresel zararlılar akciğerlere düşman. Sigara içen ebeveynle yaşamak insan vücudunun önemli bir refleksini bozuyor, o da öksürük refleksi.

Sigara içmeyen bir yetişkin bir çocuğa göre daha avantajlı. Bu kişilerin etrafında sigara içildiğinde çocuklardan daha iyi korunabiliyorlar daha doğrusu çocukları pasif içicilik daha fazla etkiliyor. 18 yaşına kadar olan çocuklar %60 oranında daha riskli. Tütün ve nikotin araştırmalarında yaşın düşmesi riski artırır. Öksürük yapan güçlü kimyasal maddelerden biri olan kapsasinin uyarıcısına maruz kalan deneklerde 10-17 yaş arası 38 sağlıklı çocuk test edilmiştir. Öksürük eşiği kapsaisinin ve sigara ile iki kez ölçülmüştür. Rahatsız edici çevresel etkenlere maruz kalan çocukların aşırı derecede etkilendiği ve öksürük krizlerine girdiği tespit edilmiştir.