Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Çocuklarda Görülen Yaygın Cilt Problemleri

Saçkıran. Bir çeşit kafa derisi mantarı ve solucanıdır. Ölü deride saç ve tırnak diplerinde yaşarlar.

Kırmızı izler, pullanma ve yumrulanma olarak görülür. Kaşıntılı deri görülmeye başlar. Saçkıranlı bir kişi veya hayvanla temas sonucu bulaşır. Mantar kremleri kullanılabilir. Çocukları toplu ortamlarda ortak eşyaları kullanımdan uzaklaştırın.

Beşinci hastalık. Genelde hafiftir ve kendiliğinden geçer. Grip gibi başlar deride dökülme ve parlaklık görülür. Öksürük hapşırık yaşanır. Dinlenme, ağrı kesici ilaçlar ve bol sıvı alımıyla tedavi mümkündür.
Suçiçeği. Döküntüler halinde tüm bedende görülür bulaşıcıdır hızla yayılır. Kaşıntılı döküntülü kırmızı siyah lekeler görülür. Patlar kurur ve kalıcı izler halinde devam edebilir.

İsilik. Sıcakta ter bezlerinin aşırı aktifliğinden pembe sivilceler halinde görülür.
Egzama. Alerji ve astımla ilerleyebilir. Hassas bağışıklık sistemine sahip çocuklarda görülür. Kaşıntı döküntü cilt kuruluğu görülür.

Kızıl. Boğaz, baş ve karın ağrısı, ateş, şişmiş boyun bezleri oluşur. Kırmızı döküntüler kabarcıklar görülür. Temizliğe önem verilmelidir antibiyotik tedavisi mümkündür.
Altıncı hastalık. 6 aydan 2 yaşa kadar sıkça görülür. Yüksek ateş nöbetleri, soğuk algınlığı ve kabarcıklar ile görülür.