Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Çocuklarda Davranış Bozukluğu Görülmesinin Sebebi

Çok küçük yaşlardan itibaren ailesi ile birlikte çok sık ev değiştiren ve taşınan çocuklarda olası sorunlar..

ABD’de yaklaşık 3 bin ailenin katıldığı araştırma, 5 yaşından önce 3  kez ya da daha sık ev değiştiren çocuklarda, dikkat eksikliği, anksiyete,  hiperaktivite ve davranış sorunlarına rastlanma riskinin 5 yaşına kadar aynı evde  yaşayan ya da 1-2 kez taşınan çocuklardan daha fazla olduğunu gösterdi. 

 

Cornell Üniversitesi’nden bilim adamlarının araştırması, sık sık ev  değiştirenlerin daha çok düşük gelirli aileler olduğunu da ortaya koydu. 

 

Psikolog Sandra Wheatley, genellikle taşınmanın tek başına bu soruna  neden olmadığını, küçük çocuğun ev değiştirmesinin altında yatabilen boşanma,  sıkıntılardan kaçma, yeni arayışlar gibi sebeplerden etkileniyor olabileceğini  vurguladı. 

 

Wheatley, anne ve babasının yeni evde mutlu olduğunu görmesi halinde  çocukların çok çabuk toparlanabildiğine ve sorunlarla başa çıkabildiğine de  dikkati çekti. 

 

Araştırmanın sonuçları, ”Child Development” dergisinde yayımlandı. 

 

Daha önce yapılan bir araştırma, çocukken 3 kez taşınan çocukların 18  yaşına kadar uyuşturucu kullanma riskinin 3 kat artığını gösterirken, başka  çalışmalar erken dönemde sık sık taşınanların yetişkinlikte uzun vadeli ilişki  kurmada zorlandığını ortaya koymuştu.