Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Çocuklarda Ağız Ve Diş Sağlığı Nasıl Olmalıdır?

Ağız ve diş bakımı çocukluktan itibaren kazanılması gereken bir sağlık alışkanlığıdır. Sağlıklı ağız ve dişler en baştan ileriye doğru sürekli bakım gerektiren bir durumdur.

Çocukların çeşitli nedenlerden dolayı dişlerini kaybettikleri görülmektedir. Bu nedenler arasında; küçük yaşlarda atlatılan travmalar, çok fazla şekerli ve asitli besin tüketimi nedeniyle oluşmaktadır. Küçük yaşlarda kaybedilen dişler kötü görüntülü ve çarpık bir diş düzenine sebep olabilmektedir.
Bunu ortadan kaldırmak adına düşen dişlerin yerine diş boşluğunu kapayacak türden sabit ve hareketli yer tutucu ağız ve diş aparatları kullanılmalıdır. Bu sayede kaybedilen dişlerin yerine kaymalar olmadan düzenli ve sıralı bir diş şekli oluşacaktır.
Çocukluk döneminde birden fazla diş kaybetme durumları veya genetik olarak eksik çıkan dişlerin yerine çocuklar, için geliştirilmiş olan diş protezlerinden yaralanmalıdır. Bu sayede yeme, içme, çiğneme ve konuşma faaliyetlerinin sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesi sağlanırken çarpık diş şekli oluşumu da engellenmektedir.
Çocuklar 3 yaşından itibaren aksatılmadan, hassas diş fırçaları ve uygun diş macunları yardımıyla günde 3 kez, en az 2 dak. Süresince fırçalama alışkanlığı kazandırılmalıdır. Yılda en az 1 kez olmak üzere diş hekimine giderek diş gelişimleri kontrol altında tutulmalıdır. Bu sayede çocuklar en sağlıklı ağız ve diş yapısına sahip olabilir