Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Çocuklara Sütü Sevdirmenin Yolları Nelerdir?

Süt, çocukların kemik gelişimleri, büyümeyi etkileyen diğer fonksiyonları ve sağlıklı yaşamları için vazgeçilmez, zengin protein ve mineral içerikli bir besin türüdür.

Çocuk beslenmesinde mutlaka bulunması gereken bir besindir. Günde 2 bardak süt tüketimi, çocukların sağlıklı büyümesi ve gelişmesi açısından önemli bir yere sahiptir.

Bazı çocuklar, sütü düzenli olarak günde 1 veya 2 bardak şeklinde tüketebilirken, bazıları ailenin zorlamasıyla düzensizde olsa tüketebilmekte bazı çocuklar ise de asla süt tüketmemektedir.

 

Sütün beslenmedeki önemini belen aileler, bu durum karşısında büyük üzüntü duymaktadırlar.

Çocuklarıyla süt konusunda süt içme savaşlarına giren ailelere; çocuklarına sütü sevdirme konusunda verebileceğimiz birkaç önerimiz bulunmaktadır.

Uygulayacağınız bu öneriler sonucu çocuğunuz sütü artık daha istekli ve düzeni bir şekilde tüketecektir.
Süt, çocukların tercihleri doğrultusunda soğuk içme, ılık içme ve sıcak içme isteği şeklinde değişiklik gösterebilir. Sütü mutlaka sizin değil çocuğunuzun istediği sıcaklıkta verin.

Çocuğunuz için hazırlamış olduğunuz sütün içerisine kesinlikle süt kaymağı karıştırmayınız. Çocuklar, ağızlarına gelen kaymak nedeni ile süt içme isteğinden vaz geçebilirler.

Sütün içerisine çocuğunuzla birlikte, renkli bir şeker atarak, süt bittiğinde ağzına gelecek şekilde bir oyun kurarsanız, sonunda şeker yeme hissi ile çocuğunuz sütü daha istekli içecektir.

Sütün has kokusundan rahatsız olan çocuklarınız için sütün kokusunu bastıracak şekilde içerisine 1 tatlı kaşığı bal ilave ederek daha farklı bir kokuya kavuşturabilir, çocuğunuzun süt içme isteğini arttırabilirsiniz.

Sütün renginden ve kokusundan hoşlanmayan çocuklarınız için süt içerisine kakao karışımlarından ekleyebilir, sütü bambaşka bir görüntü vererek, çocuğunuzun süt içmesini sağlayabilirsiniz.

Süt içme olayınızı bir oyuna çevirerek uygularsanız; çocuklarınızın süt içme vaktini iple çektiğini gözlemleyebilirsiniz. Örneğin; süt içerken 2 kardeş arasında süt yarışı başlatabilir ve ilk bitireni gecenin süt şampiyonu ilan edebilirsiniz. Bu oyun şekli, çocukların çok hoşuna giden bir durumdur.

Çocuklarınıza süt içirmek için kullandığınız bardaklarınız daha eğlenceli ve neşeli olursa süt içme isteklerine katkı sağlamış olabilirsiniz.