Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Çocuklara Sağlıklı Beslenme Alışkanlıkları Nasıl Kazandırılır?

Sağlıklı bir yaşamın temelini oluşturan sağlıklı beslenme alışkanlığı, kaliteli bir yaşamın anahtarı niteliğindedir.

Hayatta en büyük önemi verdiğimiz çocuklarımıza bu alışkanlığı kazandırabilmemiz, onlara bırakabileceğimiz en önemli mirasların başında gelir.

Çocukluktan itibaren kazanılan bu alışkanlık, zamanla bir ihtiyaç haline gelerek, sağlıksız ve insan vücuduna zarar veren besinlerden uzak durmalarına sebep olur. Sağlıklı beslenme demek, sağlıklı ve uzun bir hayat iken sağlıklı beslenmenin insana getirdiği başarılar anlamına da gelmektedir.

Bizler anne ve babalar olarak çocuklarımıza öncelikle örnek olmalı, ardından düzenli öğünler eşliğinde doğru besinleri çocuklarımıza sunmalıyız. Yemek miktarı konusunda ısrarcı olunmadan, her besinden faydalanması sağlanmalıdır.

Peki, bu nasıl yapılabilir?

 

Besinlerin tamamıyla daha önce tanışmamış olan çocuklarda beslenme alışkanlığına başlarken bir müddet sıkıntı yaşanabilir. Zamanla gelişecek olan damak tatları için doğanın bize sunmuş olduğu tüm besinleri soframıza getirmeliyiz. Bu sayede her türlü besine ait faydadan yararlanarak ancak sağlıklı bir beslenme gerçekleştirilebilir.

Beslenme alışkanlığı için ilk gereken durum çocuğun öğün saatinde aç olmasıdır. Öğünler arası kesinlikle abur cubur verilmemeli, yemekten sonra verilmelidir.

Yemek konusunda çocuğun tabağı fazla miktarda doldurulmamalı yemesi konusunda ısrarcı olunmamalıdır.

Sofrada çocuğa baskı yapılmadan bir miktar yemek verilerek; “çok lezzetli olmuş, bu yemek insanı çok büyütür ve yemekten sizler yemeyin ancak bana yeter”. Gibi cümleleri kurularak yemeye teşvik edilmelidir.

Bu şekilde gelişine bırakılan çocuklar, aç olduklarında mutlaka pişirilen tüm yemekleri az az olsa da zamanla yeteri kadar yiyerek sağlıklı beslenme alışkanlığına sahip olabileceklerdir.