Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Çocuklara Özel Sağlıklı Kahvaltı Önerileri

Kahvaltının tatmin edici ve besleyici olması çocuklar için daha da önemlidir.

Süt, meyve, tam tahıllı ekmek ya da yulaf gevreği gibi sağlıklı tercihlerden yana olunmalıdır. Fıstık yağı, ayçiçek yağı, badem yağı ya da az miktarda tereyağı ile tam tahıllı sandviç ya da hafif gözleme yapılabilir. Kuru üzüm ve meyve de tüketilebilir. Limonlu ve mangolu vanilyalı yoğurt ya da dondurma karışımı ile tahıllı gevrek karışımı da çocukların hayır diyemeyeceği sağlıklı seçeneklerdendir. Sıcak süt ve kakao karışımı çikolatalı süt de iyi bir seçimdir.

Kepekli tahıllar ve dondurulmuş meyveler çocukların sevdiği sağlıklı seçeneklerdendir. Sevdikleri meyveleri güzelce doğrayın ve tereyağda pişmiş yumurtayı kahvaltıda yedirin. Yağ miktarı çok az olmalı. Muz, vanilya ve süt karışımını mikserde çırpın. Buna da bayılır. Kalsiyum ve D vitamini ile C vitamini alması için portakal suyu iyi fikirdir.

Bir dilim küçük pizza da verilebilir. Peynir ve salamdan oluşan sandviç, mantarlı, çedar peynirli ev yapımı pizzaya hayır diyemez. Kepekli simit, ceviz, sütlü meyveli gevrek de çocuk menüsüne dahildir. Az yağ, şeker ve tuz kullanın. Hamur işine fazla ağırlık vermeden güzel bir çocuk kahvaltı menüsü oluşturun.