Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Çocuklar Kirli Yerleri Bulur – Çocuklara El Yıkamayı Öğretin

Çocuklar farkında olmadan her yere ellerini sürüyor ve tutuyorlar. Bu yerlerden mikrop kapmamak elde değil. Çocuklara temizlik bilinci kazandırılmalı. İşte kirli olabilecek potansiyel yerler.

Diş fırçası tutacağı. Evdeki üçüncü mikroplu yer seçilmiştir. Tuvalet banyo ortamları mikrop yuvasıdır. Diş fırçası tutacaklarını bulaşık makinesinde sıcak ayarda yıkamalıyız. Dezenfekte haftada bir olmalı.
Evcil hayvan alanları. Hayvanlar çocukların her daim arkadaşı. Atık, tükürük, tüy, dışkı gibi kötü tarafları da var. Bakteri, virüs, parazit yığını olabilirler. Hayvanla oynadıktan sonra eller iyice yıkanmalıdır. Öpmekten ve sofraya getirmekten kaçının.

Dış ortamlar. Hayvanların tırmaladığı veya paslı yerlerin kestiği kanlı yaralardan tetanos kapabilir. Bu alanlardan çocukları uzak tutalım aşısını yaptıralım.
Buzdolapları. Sızdıran eskimiş ürünler, küflü süt ve et ürünleri tehlikelidir. İshale neden olabilir. Rafları ve duvarlarını sıklıkla temizleyin eski ürünleri atın.
Hayvan ortamları. Hayvanat bahçeleri, eğitim çiftlikleri, barınaklar gibi yerler. Onlara ve eşyalarına dokunduktan sonra ellerini yıkayın.

Yerler. Yiyecek döküldüğünde emziği veya oyuncağı yere düştüğünde onu çöpe atın. Halı ve zeminler toz akarı ve mikrop kaplıdır. Alerji ve astıma düşmandır. Mantarın da sebebidir.
Durgun su. Çamurlu su sıçratabilen kötü göl, dere gibi yerler küf ve bakteri yuvasıdır. Böcek ve sineklere yuvadır. Hastalık kapabilirler.
Okul gibi toplu yaşam alanlarındaki wc, yemekhane gibi yerler tehlikelidir. Oyun ve spor alanlarında soyunma kabinleri ve odalar aynıdır. Kumda oyun oynarken dikkat edin. Ellerini su ve sabunla yıkamasını iyice öğretin.