Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Çocuklar İçin Sağlıklı Öğle Yemeği Önerileri

Güzel bir ekip çalışması yapalım ve çocuklarımızın ev dışında okuldayken de sağlıklı beslenmesini sağlayalım. Çocuklara özel sağlıklı öğle yemeği önerileri sizler için…

 

Çocuklar pizzaya bayılır değil mi? Sosisli bir pizzaya ne dersiniz? Sağlıklı pizza olur mu demeyin, bunu siz yapacaksınız. Kepekli undan güzel bir hamur açıp domates sosu, domates, bir parça sosis, sucuk, az yağlı peynir biraz da biber katarak fırınlayın. Sosisli sandviçe de bayılan çocuklara özel mozarella ya da kaşar peynirini sandviç arasında eritip haşlanmış ya da kızartılmış sosisi yerleştirelim ketçap ve hardal ile tatlandırın.

Milkshake ve meyve suyu da favorimiz olabilir. Taze meyveler alalım. Vitamin açısından zengin meyveler ve havuç gibi sebzelerle harikalar yaratalım. Taze ve dondurulmuş meyveleri yoğurtla karıştırığ blenderdan geçirelim.

Muz ve fıstık ezmesi de bir parça katılabilir. Bir termosa karışımı doldurup dolapta bekletelim okula giderken çocuklarımıza verelim. Hem vitamin ve mineral dolu bir karışımdır hem sağlıklıdır ve tok tutar hem de çocukların bayılacağı bir fikirdir.

Elma, portakal gibi meyveleri sevmeyen çocuklara gizlice yedirebiliriz. Kabuğunu soyup dilimleyip çikolata sosuyla süsleyip ve streçleyip çantasına koyarsanız daha cazip gelebilir. Fıstık ya da badem ezmesi de yanında iyi bir seçimdir. Beslenme çantasındaki bu değişikliklerle daha sağlıklı besleneceklerdir.