Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Çocuklar İçin A’Dan Z’Ye Temel Besinler

A vitamini. Göz sağlığı için bire birdir, bağışıklık sistemini korur, enfeksiyonla mücadele eder. Havuç ve turuncu besinlerde bulunur. Kavun ve patateste de bulunur.

B vitamini. Enerji sağlar, anemiyi önler. Tiamin, riboflavin, niasin, folik asit, pantotenik asit, B6, B12, ve biyotin içerir. Tam tahıl, balık, tavuk, et, süt ve yeşil yapraklı sebzelerde bulunur.
C vitamini. Enfeksiyonlarla mücadele eder, gripten korur. Yaraları hızlı iyileştirir. Portakal, çilek, domates, kavun ve biberde bulunur.

D vitamini. Güçlü kemikler için idealdir, kalsiyum emilimini kolaylaştırır. Süt, tahıllar, balık ve yumurtadan alınabilir. Güneş de D vitaminidir.
Kalsiyum. Güçlü kemikler oluşturur ileride kemik sorunlarını önler. Süt ürünlerinde kalsiyum bulunur.

Kolin. Hücrelerin ihtiyacı vardır sinir sistemini onarır hücre içi mesajlaşmayı hızlandırır. Yumurta, balık, sığır eti, tavuk ve brokolide bulunur.
Demir. Oksijen ve kan pompalar, et, fasulye, tahıl ve yeşil sebzelerde bulunur.

Magnezyum. Vücut yapı taşlarındandır enerji verir. Kalbi korur. Tahıl, esmer pirinç, fasulye, badem ve kuruyemişlerde bulunur.
Potasyum. Hücre ve organlar için gereklidir. Kan basıncı ve tansiyon için önemlidir. Muz, patates, fasulye, süt ve yoğurtta bulunur.
Çinko. Bağışıklık sistemi ve vücudun gelişmesi için gereklidir. Tavuk, kahvaltılıklarda bulunur.