Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Çocuk Yetiştirirken Yapılmaması Gereken Davranış Biçimleri?

Çocuklarımız, bizlere yaşam enerjisi veren, hayatımızda var olmalarıyla beraber hayatımıza renk katan en önemli varlıklardır adeta. Büyüdüklerinde en iyi davranış biçimlerine sahip olarak donanmaları en büyük arzumuzdur.

Çocukların ileriki yaşlarındaki davranış biçimlerini ebeveynlerin şekillendirdiğini biliyor muydunuz?
Evet, çocuklarımızın küçük olduğu dönemlerde onlara karşı sergilediğimiz davranış, hal ve hareketler ileri yaşamlarındaki davranış biçimlerini kazanmalarına sebep olmaktadır.

Tüm ebeveynler muhakkak ki çocuğunu en iyi şekilde yetiştirmek ister fakat bu isteği yerine getirme yolunda maalesef ki gerekli eğitimi verme yolunda çok büyük hatalar yapabilmektedir.

Bu hatalar neticesinde doğru dürüst, ayaklarının üzerine güvenle basabilen, hoş görülü ve paylaşımcı çocuklar yetiştirmek yerine korkak, ürkek, kıskanç, bencil, içine kapanık gibi çeşitli olumsuz davranışlara sahip sıfatlarla bezenmiş çocuklar ortaya çıkartabilmektedir.
Bu tür hatalara yer vermemek için Çocuk Yetiştirirken yapılmaması gereken davranış biçimlerini bilmeli ve bilerek en doğru şekilde yetiştirmeliyiz.
1.Çocuğunuzun Sorularını yanıtsız bırakmayın, onu geliştirmek ve öz güvenini arttırmak adına her sorunu mutlaka yanıtlayın
2. Çocuğunuza emirler yağdırmayın, çocuğunuzu robot zannederek haddinden fazla emir yağdırarak bunaltmayın. Aksi ve umursamaz ve hayattan bıkmış bir kişiliğe dönüşmesine sebep olabilirsiniz.
3. Çocuğunuza Yalan Söylemeyin, çocuğunuz söylediğiniz yalanlar ortaya çıktığında çocuğunuzun karşı tarafa karşı her zaman güvensiz olmasını sağlarken yalan söylemenin kötü bir durum olmadığını lanse ederek yalanlar söyleyen bir kişilik olmasına sebep olabilirsiniz.
4. Çocuğunuzun başarısızlıklarını yüzüne çarpmayın, kesinlikle yapmış olduğu hataları yüzüne vurmayın, içine kapanık, öz güvensiz olmasını sağlarken, işi yaramayan ve beceriksiz gibi hislere kapılmasına neden olabilirsiniz.
5.Çocuğunuzu başkaları ile kıyaslamayın, her kıyaslama sonucu kendini kötü hissedecek ve özgüven eksikliği ile büyüyerek etrafındaki tüm kişilerden nefret ederek, aksi bir çocuk olmasına sebep olabilirsiniz.