Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Çocuk Sahibi Olmaya Çalışanlara Bilgiler

Bazı insanlar çocuk sahibi olduktan sonra bazıları hiç çocuk sahibi olamadan vazektomi cerrahisi ile testis ve genital dokuları aldırmak erkeklerin bir daha baba olma şansını yok ediyor.

Kanser açısından sperm üreten testisler alındığında cinsel ilişkide döllenme gerçekleşmiyor. Kişinin çocuk sahibi olma arzusu varsa bu ameliyatı olmayabilir. Kadınlarda da benzer cerrahi fallop tüpü ligasyonudur. Yumurtalık ve tüpler kapatılıyor cerrahiyle alınabiliyor. Rahim içinde eklenen minik cihazlar da aynı etkide.

Kadınlarda üreme sorunları 3 kat daha çok görülüyor. Üreme çağındaki kadın ve erkeklerin korunma şekli ve süresi, üreme sağlığı çocuk sahibi olmada aktif rol oynar. Vazektomi ve rahim aldırma yerine tubal ligasyon daha çok seçilen bir yöntem. Bir kadın gebe kalamıyorsa erkek daha çok sorumlu hissediyor.

Gebe kalmayı düşünmeyen çocuk istemeyen çiftler rahatlamak adına bu cerrahileri yaptırabiliyor. Kendilerine bazı soruları sormaları gerek. Hiçbir zaman çocuk istemeyecek miyim? Yanlış mı yapıyorum? Ne zaman yapmalıyım? Sağlığımı etkiler mi? Bundan böyle bu seçiminizle mutlu olacak mısınız? Maliyeti ne olacak gibi sorularınıza cevaplar arayın.