Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Çocuk Sahibi Olmanın Alternatif Yöntemi

Son yöntemlerle tıp dünyasının çare olamadığı şey kalmadı gibi. Tüp bebek yöntemlerine de yenilikler geliyor..

Tüp bebek tedavisi erkek ve kadına ait üreme hücrelerinin vücut dışında belli koşullarda döllenmesi olduğunu dile getiren Prof. Tıraş, “Tüp bebek tedavisi, klasik yöntemlerle hamile kalamamış kadınlara uygulanır. Bu tedavi yöntemi ilk başlarda cerrahi işlemler sonucunda ya da enfeksiyon sonucunda tüplerinde kalıcı hasarlar meydana gelen kadınlara uygulanmış, daha sonra ise kısırlığa neden olan diğer sebeplerin tedavisinde kullanılmıştır. Günümüzde nedeni açıklanamayan kısırlıklarda, erkeğe bağlı kısırlıkta endometriozis durumlarında tüp bebek tedavisiyle başarılı sonuçlar alınmaktadır. Son yıllarda uygulanan mikroenjeksiyon yöntemi ile sperm sayısı düşük olan, hatta hiç spermi bulunmayan erkeklerin tedavisinde başarı sağlanmaktadır” diye konuştu.

 

Tüp bebek nasıl yapılır?

 

Bu tedavi sırasında kadın ve erkeğin üreme hücreleri aynı vücut sıcaklığındaki uygun bir ortamda 48 saat süreyle bekletilmesi gerektiğini belirten Prof. Tıraş, bu süre sonunda elde edilmiş olan yumurtaların yaklaşık olarak yarısında döllenme meydana geldiğini, döllenen yumurtalara embriyo adı verildiğini ve oluşan embriyolardan kalite bazında en iyi olanları anne rahmie yerleştirilmek için aldıklarını vurguladı. Bu embriyoların tedavinin son aşamasında kadının rahmine yerleştirildiğini dile getiren Prof. Tıraş, “Embriyoların rahim içine rahim ağzından sokulan ince bir katater ile yerleştirilmesine embriyo transferi adı verilmektedir.” dedi.

 

YÜZDE 50 BAŞARI

Yapılan embriyo transferinden sonra kadınların yaklaşık olarak yarısında gebeliğin meydana geldiğini belirten Prof. Tıraş, “Bu durum, sadece gebeliği önleyecek başka bir faktörün bulunmaması durumunda geçerlidir. Ancak meydana gelen gebeliklerin bir kısmı rahim, yumurta veya rahim kanallarındaki sorunlardan dolayı düşük ile sonuçlanabilir. Tüp bebek tedavisinin uygulandığı çiftlerin yaklaşık olarak %40’ında başarıya ulaşılır. Bazı durumlarda ki uygulamalarda bu oran %70-80’leri bulur. Ancak %20-30 gibi orandaki çiftlerde kullanılan tüm yöntemlere rağmen çocuk sahibi olamazlar. Uygulanan tüp bebek tedavisinde kadının yumurtalıkları çeşitli ilaçlarla uyarılır. Bu uyarılmanın amacı, embriyo oluşması için daha fazla yumurta elde etmektir. Rahme yerleştirilen çok sayıda embriyo gebelik şansını arttıran faktördür.” Diye konuştu. Prof. Tıraş, www.bulenttiras.com sitesinde yazdığı makalesinde, konuya ilişkin şu bilgileri verdi: Bu nedenle yapılan embriyo transferlerinde çoğul gebelikler çok sayıda görülmektedir. Ülkemizde uygulanan yönetmeliklere göre 35 yaşın altındaki kadınlara 1 embriyo, 35 yaşın üstündeki kadınlarda ise 2 embriyo transferi yapılır. Bunun sebebi; kadınlarda yaş ilerledikçe yumurta kalitesinin azalmasıdır.

 

TÜP BEBEK TEDAVİSİNİN AŞAMALARI NELERDİR?

– Yumurta Gelişimi: Yumurta gelişimi yaklaşık olarak 12-16 gün sürmektedir. Yumurtalığın ilaçlara verdiği yanıta göre gerekli dozlar ayarlanarak yumurta gelişimi sağlanır.yumurtanın gelişmesi için uygun laboratuvar ortamı gerekmektedir.

– Yumurta Toplama: Bu aşamada hastanın ağrıyı hissetmemesi için sedasyon anestezisi uygulanarak transvajinal ultrasonografi ile yumurta toplama işlemi yapılır.

– Döllenme İşlemi: Yumurta toplama işleminden sonra diğer eşten alınan spermlerle laboratuvarda döllenme işlemi yapılır. Döllenme işleminde bir sonraki embriyo transferi için uygun nitelikteki embriyolar elde edilmeye çalışılır.

– Embriyo Transferi: Bu işlem anestezi gerektirmeden yapılan ağrısız bir uygulamadır. Ultrason yardımıyla ince bir kataterle gerçekleştirilir.

– Bekleme Süreci: Yapılan emriyo transferinden sonra ikinci haftanın sonunda kadına gebelik testi uygulanır. Tüp bebek tedavisinin en zorlu süreci budur.