Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Çocuk Aids’İne Karşı Büyük Adımlar Atılacak

AIDS son yıllarda başta Amerike ve Avrupa olmak üzere çocukları da vurmaya başladı.

İlaç ve korunma yöntemleri ile bu virüsü engelleyebiliyoruz. Ancak çocuklar bu şekilde korunamaz. Bunu önlemek adına çalışmalar yapılmış. Gebe bir anneden HIV virüsü kapan bebekler ve çocukların bu riskli durumuna karşı korunma, kontrol, tedavi yöntemleri düşünülmüştür. Farkındalığı artırıcı bilinçlendirme çalışmaları yapılmıştır.

AIDS salgını dünyada çocukları en fazla Afrika Sahra bölgesinde buluyor. Çocuklar, anne karnında, gebelikte, doğum sırasında ve emzirme sırasında anneden HIV kapabiliyor.

Çocuklar için ne yazık ki bunu önleyecek bir yetişkin benzeri tedavi yok. Çok basit ilaçlar komplikasyonları ve AIDS’i önleyebilir diyen Ohio çocuk hastalıkları merkezi uzmanları bunu başardı mı?

Erken önlem tanı ve tedavi ise kilit rolde. İş işten geçmeden önce önlemler alınmalı gereken yapılmalı. HIV ilaçlarının yan etkileri genelde uyku sorunları, ishal ve karın ağrısıdır. Çocukların gelişmekte olan beyinleri ve vücutları da bu tedaviden etkilenecektir.

Kandaki virüs ilaçlarla temizlenebilir. HIV bulaşma riski de azalır. İlaçsız tedavi denemeleri ise halen sürmekte. İlkbahar aylarında yapılan doğumlarda ve bu gebeliklerde bebeğe virüs bulaşma riski daha yüksek. Annelere antiretroviral tedavi uygulanarak bebeğe ve çocuğa bulaşması önlenebilir.