Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Çocuğunuz Size Yalan Mı Söylüyor?

Özellikle gençlik çağındaki çocuklarınızın size yalan söyleyip söylemediği konusunda zorda kalırsınız.

Yalan ve gerçek konuştukları incelenmiş ve ebeveynlere söylenen yalanlar araştırılmıştır. Yalan yakalamaya çalışarak zaman kaybedersiniz. Daha farklı ve işe yarar bir taktik mutlaka olmalı. Çocukken küçüklükten beri yalan söylenmemesi konusunda çocuklar eğitilmeli ve gerekirse hafif cezalar verilmeli. Siz de ona hep doğruları söyleyin.

Ayrıca size hep dürüst olması için de hiçbir zaman geç değildir. Ona olan yanlış yaklaşım şekilleriniz de yalan söyletiyor olabilir. Her gün onunla kaliteli zaman geçirin. Günün bir parçasını olayları yaşananları paylaşın. Arkadaşlarıyla ve onlarla birden vakit geçirin sevdiği şeyleri yapın ve güvenini kazanın.

Merak duygusunu bir şekilde onlarda uyandırarak gerçekleri öğrenin. Hoş olmayan bir şey isteyip yaptıklarında aşırı tepki vermeyin. O size siz de ona şüphe duymamalısınız. Problemleri varsa çözümünde onlara yardımcı olun. Sırlarınızı paylaşın, onu dinleyin ve anlayın. Hemen hayır demeyin fikirlerine saygı duyun. Bunları ebeveyn olarak yaparsanız gençler yani sizin çocuklarınız size yalan söylemeyecektir.