Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Çocuğunuz Neden Bu Şekilde Davranıyor?

Çocuklar bir dönemde bazı kişi ve kişileri rol model alır ve onlar gibi olmaya çalışır.

Ne düşündüğünüzü de merak ederler ve değişim aşamasında desteğinizi beklerler. Bu davranışların basit açıklamaları ve bu alışkanlıkları önlemenin yolları vardır.

Beyaz yalanlar. Beyaz yalan söylemeye başlarlar çünkü bazen cezalandırılmaktan korkarlar. Hayal kırıklığına uğramak istemezler.

Alay. Arkadaşlar, kardeşler, aile ve akrabalara karşı iyi huylu azarlamadır zorbalık olarak düşünülmemelidir. Çoğu gençte alaylı konuşma tarzı yaşanıyor. Eğlenceli ve güçlü hissederler. Çocuğunuz ileri gider de diğer insanları kırmaya başlarla onlarla konuşun.

Şakalarla oynamak. Gülmek, güldürmek, güçlü hissetmek ve tepki almak için insanlara şaka oyunları yaparlar. Yine dozunu ayarlamak size düşüyor. Zararsız şakalar olabilir. Güçlü mizah duygusuna rağmen zararlı şakaları yaptırmayın.

Çocuksu davranış. Gerçek yaşla gelen beklenti ve sorumluluktan üstü kapalı kaçıştır. Tepki çekmek isterler. Değişim ve travma kaynaklı olabilir. Normal seslerini kullanmalarını isteyin.

Göz ardı etmek. Konuştuklarınız, hareketleriniz ve sizi tamamen göz ardı edebilir. Saygı duymayabilir dinlemeyebilir. Konuşmadan önce dikkatini çekin. Ona dokunarak konuşun ve konuşma bitince birlikte baştan tekrar edin.

Söz kesme. Doğru olanı bilmediğinden laf arasına sıkça girebilir. Ona doğruyu öğretin. Birisi konuşurken araya girilmeyeceğini ve afedersiniz demeyi öğretin.

Bugün hiçbir şey olmadı demesi. İlgisini çekin ve gün içinde yaşadıklarını anlatmasını sağlayın. Dinlendikleri ve keyiflendikleri zaman kendileri anlatacaktır.