Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Cıvaya Maruz Kalma Otistik Davranışı Etkiler Mi?

Anneleri hamileyken az miktarda cıvaya maruz kalan bebekler otizm riskiyle karşı karşıya.

Düşük seviyelerdeki cıva çocuğun beyin gelişimini anne karnında etkiliyor ve kimyasal element etkisiyle otizm davranışlarını ve bozukluklarını geliştirebiliyor. 30 yıllık araştırma bulguları bunu kanıtlıyor. Hamilelik sırasında yetersiz miktarda balık tüketen ve cıva alamayan annelerin bebeklerinde spektrum ve otizm davranışları gözlenebiliyor.

 

Kimyasallara maruz kalma bu değişimin bir başlangıcı olarak kabul ediliyor. Çalışmada yüksek cıva düzeyleri ve daha sonra otizm spektrum bozukluğu davranışları arasında bir bağlantı bulunmuştur. Ancak, bu, yüksek düzeyde cıva tüketiminin güvenli olduğu anlamına gelmez.

 

Diğer çalışmalar, besin açısından zengin diğer okyanus balığı türlerini tüketerek olumsuz davranış sonuçlarından kurtulabileceğimizi gösteriyor. Çocuklar, genç yetişkinler ve annelerle anne adayları beslenmesine dikkat etmelidir. Otizm belirtisi olan çocukların annelerinde gebelikte alınan saç örneklerinden cıvaya maruz kalma oranlarına bakılmıştır.

 

Dil, iletişim ve davranış becerilere bakılmıştır. Testler kesin tanı vermemiştir. Balık, gebelikte bebeğin beyin gelişimini destekler ve balık cıva içerebilir. Yüksek düzeyde cıva içeren ürünler de bebek gelişiminde sorunlara yol açabilmektedir. En sağlıklısı gebelikte doktor kontrolünde beslenmektir.