Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklardan Korunma

Korku dolu gonore ve benzeri vakalar cinsel yolla bulaşan hastalıklara örnektir.

Bilinçsiz, korunmasız ve güvensiz seks ve birden fazla seks partnerine sahip olmak bu riski artırır. Yıllar boyunca bel soğukluğu bir furya gibi dünyayı sarmıştı, günümüzde ise onun yerini gonore aldı. Antibiyotik tedavilerine karşı dirençli hale geldi. Artık ilaçlardan korkmayan bu virüs cinsel yolla bulaşıyor ve hemen yer ediniyor.

2007 yılından beri kullanılan siprofloksasin etken maddesi ile korunmaya çalışılan gonore artık çok daha tehlikeli. İki oral (ağız yoluyla alınan) antibiyotik azitromisin veya doksisiklin ve enjektabl antibiyotik seftriakson kombinasyon şeklinde bir arada alınabilen bel soğukluğu tedavisinde kullanılan önlemlerdendir.

ABD’de 15 yıllık bir araştırmanın analizine göre hastalık antibiyotik tedavisine karşı direnç göstermeye başlamıştır. Hep aynı tür ve etken ilaçlar kullanıldığından virüs kendini hazırlamış ve bağışıklık kazanmıştır.

Korunmasız yapılan seks cinsel yolla bulaşıcı olan hastalıkların daha kolay bulaşmasını sağlıyor. İlaç uzun zaman bile alınsa hatta korunma olsa da bazı cinsel sorunlar kolayca vücuda giriyor. Direnci kırmak ve kurtulmak için uzun zamanın geçmesi gerekebiliyor. ABD, Japonya ve Avrupa’da ilaca direnç artışı gözlemlenmiştir. Prezervatif kullanmak gerekir ve şüpheli seksten kaçınmak önemlidir.