Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Cinsel Problemler Ve Depresyon Arasındaki İlişki

Klinik anlamda depresyonla mücadele edenler aynı zamanda cinsel sorunlar da yaşayabilir.

Depresyonun yan etkilerinden biri de cinsel yetersizliktir. Erektil disfonksiyon ve orgazm olmada gecikme ya da olamama gibi çeşitli sorunlar görülür. İyi haber ise bu sorunlara bir çözümün olmasıdır.

Cinsel organların aslında en önemlisi beyindir. Beynimizde başlar herşey, düşünür, ister, tatmin oluruz ve beynimizle cinsellik adımlarına başlarız. Beyinde nörotransmitter olarak bilinen kimyasallar vücutla olan bağlantıyı kurar.

İletişimi artırır ve cinsel organlara kan akışı sağlar. Depresyon ve duygudurum bozuklukları beyin kimyasallarındaki dengesizlikten kaynaklanır. Cinsel arzusu olmayanlar ya da bu hissi azalanlar beyinde bu sorunu yaşar buna da sebep depresyon olabilir.

Antidepresan ilaçların alımı da cinsel sorunların baş nedenidir. Örneğin ,selektif serotonin geri alım inhibitörleri öz değer saygı duygusunu engeller, ruh jalini kötü etkiler ve cinsel isteği aşağı çeker.

Depresyondan kurtulunca cinsel hayatın eskiye döneceği bilinse de, depresyon tedavisi de bir o kadar sakıncalıdır. Çünkü bu ilaçlar tekrar cinsel sorunlara yol açabilecektir.

Seks isteği kaybolur, ilişkiye girilemez, ereksiyon sorunu yaşanır, orgazm olunamaz. Bunlar doktor ve psikolog eşliğinde değişik tedavi şekilleriyle aşılabilir.