Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Cinsel İştahsızlık, İsteksizlik Nedir? Çaresi Var Mıdır?

Cinsel iştahsızlık anoreksiya gibidir yemek yemeden kesilir gibi cinsellikten kesilir soğurlar.

Arzu duymamaya başlanır. Cinsel korkuları kaygıları dehşete düşürür ve kendilerini seksten çekerler. Erkeklerde nedeni genel olarak iktidarsızlıktır. Kadın veya erkek bunu yaşayabilir. Belirtileri tabii ki cinsel arzu ve ilgi kaybıdır. Seks konusu gündeme geldiğinde kaçılır konu değişir. Korku, öfke ve saplantılı haller izlenir.

Fiziksel nedenleri şunlar olabilir. Hormon dengesizlikleri, yeni doğum yapma, emzirme dönemi, ilaç kullanımı, antidepresan, tükenmişlik sendromu. Duygusal nedenleri ise şunlar olabilir. Cinsel istismar ve tecavüz, cinselliğe karşı olumsuz tutum, katı dini kurallar, iletişim sorunları, sevgisizlik, aldatma gibi nedenlerdir.

Hormon tedavisi en etkin tedavi şeklidir. Düşük testosteron ve östrojen düzeyleri varsa kadın ve erkeğe hormon desteği verilir. Medikal fayda görülür ve cinsel istek ve ilgi yeniden kazandırılır. Erektil bozukluk erkeklerde varsa tedavi edilmelidir.

Menopozda düşük libido için hormon replasman tedavisi verilir. Erkeklerde cinsel güç kazandırılır. Psikoterapi yapılabilir ve çift olarak gitmek önemlidir. Pornografi çiftlerin seks yaşamını kötü etkileyebilir. Erken ergenlikte özellikle erkeklerde cinsel davranış bozukluklarına yol açabilir. İlgisizlik ileride görülebilir.