Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Cinsel Hayal Kırıklığı Sağlığımız İçin Kötü Bir Durum Mu?

Seks, aslında iyi bir yaşam iksiri, sağlık, gençlik ve uzun yaşam sırlarından biri.

7

Stres ve kilo cinsel hayatı önlese de, hayatında cinsellik olmayan insanlar aslında daha mutsuz, sağlıksız ve kısa ömürlü oluyor. Sağlıklı yaşlanmayı sağlayan etkenlerden biri de düzenli ve mutlu bir cinsel yaşam. Duygusal ve fizyolojik anlamda cinsel hayal kırıklığı yaşayan çiftler ve kişiler sağlıklarından da oluyor.Bedeni uzun vadede etkileyebilen bir olgu cinsellik.

Genetik araştırmalar da bunun böyle olduğunu kanıtlamıştır. Nörobiyoloji alanında da yapılan çalışmalar, beynen, fiziken ve ruhen seksin getirileri üzerinde durmuş ve cinsel bozuklukların ya da yaşanan kötü deneyimlerin sağlığa yansıdığı görülmüştür. Cinsellikte çiftlerin birbirine bir ödül beklentisiyle yaklaşması açıkçası bir sürpriz ve heyecan katması sağlık için gerekli.

Ayrıca monoton cinsel yaşamı hareketlendiren davranışlar ve sorunsuz bir seks hayatı birçok hastalıktan koruyor ve ömrü uzatıyor. Algısal ve duyusal olarak kadına da erkeğe de seksten beklediklerini vermek önemli. Beyindeki özel nöronların devreye girdiği bu süreçte sağlıklı ve uzun bir yaşam sizi bekliyor. Hayvanlarda yapılan bu deneme çalışmalarında, seksin getirileri bu şekilde vurgulanmıştır.