Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Cinsel Dürtüyü Engelleyen Faktörler Nelerdir?

Cinselliği olumsuz etkileyen faktörlerin başında stres geliyor. Seks isteği duygularımıza bağlıdır.

İş, ev ya da ilişkilerimizde stres yaşadıysak cinsellikten uzaklaşırız. Bunu en iyi doktor veya danışman tedavi edebilir. Partnerinizle olan sorunlar da cinsel isteği öldürür ve kötü bir performans doğurur. Kadınlar için arzulamanın yarısı duygusallıktır. Eşiyle arası kötü olan bir kadın cinsellikten uzaklaşır.

İhanet hissi, kavga ve tartışmalar, kötü bir iletişim ve diğer güven sorunları cinselliği öldürür. Evlilik danışmanına gitmek gerekebilir. Diğer bir etken de alkoldür. İçki içmek seks isteğini bazen artırsa da aşırı alkol cinsel dürtüyü önler. Performansınızı bitirir. Çok az ve kalitesiz uyku da yatakta zaman geçirmenizi olumsuz etkiler.

Uykulu bir halde olmak seksi kötü etkiler. Yorgunluk hissi doğar mutlaka uyku rayına oturtulmalıdır. Çocuk sahibi olmak da cinsel dürtüleri geriletir. Anne ve baba olmak değil, onlarla fazla vakit geçirmek özel hayatınızı engelleyebilir. Çocuk bakıcısı veya çocuksuz geçirilecek birkaç yalnız gün size iyi gelebilir.

Bebeğinizin uyku vakitlerinde sekse zaman ayırabilirsiniz. İlaç kullanımı arzulamayı kesebilir. Antidepresanlar, tansiyon ilaçları, doğum kontrol hapları (bazı çalışmalarda ilgisi olduğu çıkmıştır), kemoterapi, anti-HIV ilaçları ve  Finasterid. Doktora danışıp ilaçlarınızı değiştirmeniz gerekebilir.

Vücudunu beğenmemek en büyük cinsel dürtü öldürücülerdendir. Seksi hissetmeyen bir kadın özgüvensiz ve zevk alamaz hale gelir. Seksi bir vücuda sahip olun ya da kendinizi buna inandırın. Obezite, benlik saygısını düşürür ve cinsel tatmini etkiler.

Ereksiyon sorunları, erkeklerin ereksiyon sorunları cinselliği bitme noktasına getirir. Çiftlerin ilişkisi bu soruna bağlıdır. Testosteron T hormonunun düşük olması da bir diğer etkendir. Cinsel dürtüyü doğrudan etkiler. Bir erkeğin cinsel dürtü ve testosteron düzeylerini etkileyen bir uyaran etkenidir.

Depresyon da sadece sekste değil tüm duyguların içe kapanması ve isteksizlik hali doğurur. Depresyon ilaçları da etkenlerdendir. Terapistinizle görüşün. Menopoz döneminde kadınlarda vajinal kuruluk ve ağrı gözlenir. Her kadın bu dönemde aynı değildir.