Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Cinsel Arzunun Kimyası Ve Etkileri

Tatminsizlik duygusu hissedilmeye başlandığında cinsel arzular duyulmaya başlanır.

Bu çok iyi şeylere de kapı açabilir sorunlara da. Her durum için arzu hisedilebilir biz cinsel arzunun kimyasını inceleyeceğiz. Tipik olarak arzulamak, bir şeyi çok istemek ve ulaşmak için herşeyi denemektir.

Sevgi, öfke, üzüntü, duygusal durumlar ve pek çok şey için geçerlidir. Açlık ya da oksijen azalması durumunda nasıl fiziksel tatmin sağlamaya çalışıyor ve örneğin bir yemeği çok istiyorsak, cinsellikte de böyledir.

Bastırılamaz tahrik, istek, tatmin ve arzulama görülür. Yetişkin aktivitelerinde yaşanacak cinsel deneyimlerde arzular ön plandadır. Seks duyulan özlem ve erişme mücadelesidir. Libido da denir. Bedensel dürtülerimiz doğal yollarla dışa vurur ve arzularımızı saklayamayız. İnsan ihtiyaçlarından biri de cinselliktir.

Yumurta ve sperm birleşmesi, hormonal güdülenmeler ve istekler bizi sekse yöneltir. Biyokimyasal, duygusal ve biyomekanik yönlerden etkilenen insan, bunu arzusuyla belli eder. Kadınlar da erkekler de arzularını çok iyi ifade edebilir. Sözlerden çok beden dili bunu sağlar.

Sağlıklı bir kişinin cinsel arzuları olmalıdır. koku, duruş, bakış, gülüş veya birkaç sözle arzular dışa vurulur. Karşı cinsin dikkatini çekecek birçok şey yapılır. Dopamin, serotonin, norapeneprin ve oksitosin hormonları salgılanır. Vücudun arzu ve tatmin bileşenlerini uyaran hormonlar salgılandığında arzular durdurulamaz ve cinsel ilişki başlamış olur.