Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Cilt Tipinize Göre Bakım Yapın

Gözenekleri iri ve görünür olan yağlı ciltlerde cilt bakımı yapmak biraz daha zordur. Sizin cilt tipiniz ne ve bakımını nasıl olmalı?

Yağlı ciltlerde sıklıkla görülen geniş gözenekler kadınların en büyük cilt sorunlarından biridir. Yazın aşırı güneşlenme ve yaşın ilerleyip cilt dokusunun değişmesi gibi sebeplerle de ortaya çıkabilirler elbette. İyi temizlenmemiş, yağı ve kiri birikmiş ciltlerde gözeneklerin büyümesi kaçınılmazdır. Çünkü gözenekler, çevre ile organizmamız arasında işçi gibi çalışırlar ve bir sorun olduğunda ilk sinyali onlar verirler.

 

Gözeneklerin büyümesi ayrıca başka cilt sorunlarını da yanına çağırır; sivilce ve siyah noktalar gibi.

 

Şimdi bu sinir bozucu sorunlara karşı size muhteşem doğal yöntemler önereceğiz. Bunları uygularsanız, gözeneklerinizin küçülüp görünmez olduğunu farkedeceksiniz.

 

1) CİLDİNİZİ TEMİZ VE NEMLİ TUTUN

Cildi düzenli bir şekilde temizlemek ve tonikle silmek, geniş gözenekleri olan her kadının ilk olarak yapması gerekenlerin başında gelir. Bu şekilde cilt arınır ve cilt düzeyi düzgünleşir.

 

Öncelikle cilt tipinize uygun ürünler seçmelisiniz. Uygun ürünleri bulduktan sonra düzenli olarak, aksatmadan her akşam, yüzünüzü temizlemeli, tonikle silmeli, maske uygulamalı ve mutlaka nemlendiricinizi sürmelisiniz. Bunları yaparsanız, bir süre sonra cildinizdeki değişimi farkedeceksiniz; sağlıklı ve iyi görünen bir cilt.

 

Tonik, yüz temizliğimizi tamamlar ve gözenekleri sıkıştırır. Cilt temizliğinin olmazsa olmazıdır. Cilt temizliğinde tonik ne işinize yarar? yazımızı okumadan geçmeyin!

Yağlı ciltlere gün aşırı “scrub”

Cildiniz yağlıysa yüzünüzü ölü derilerden ve fazla yağdan arındırmak için gün aşırı eksta bakım ürünleri kullanabilirsiniz. Bunun için üzerinde “scrub” yazan temizleyiciler idealdir. Cildinizin yüzeyinde nazikçe ovarak kullanacağınız bu ürünler sayesinde, yüzünüz derinlemesine arınır, temizlikten kaynaklanan anında parlaklığa kavuşur.

 

Eğer cildiniz normal tipse, haftada bir bu ovma işlemini yapabilirsiniz.

 

Cildinizin güzelliği için yapacağınız ilk şey onu güzelce temizlemektir, biliyorsunuz.

 

Peeling şart

Peeling, cildinizin dokusunu düzeltir, ona gençlik ve tazelik verir. Cildinizin tipi ne olursa olsun, mutlaka ihtiyacınıza göre bir peeling ürünü kullanmalısınız.

 

Cildiniz yağlıysa haftada 2-3 kere, normalse 1 kere peeling yapmak yeterlidir.

 

Cildi ölü deriden arındırmak, ona daha sağlıklı ve parlak bir görünüm kazandırmak için Evde hazırlayabileceğiniz peeling maskeleri

Nemlendirme majör basamak

Mükemmel ciltler beslenmiş ciltlerdir. O yüzden cilt bakımında nemlendirme önemli bir adımdır, cilt bakımının son basamağıdır.

 

Güzel, aydınlık ve sağlıklı bir cilt için, cilt tipinize uygun bir nemlendirici kullanmalısınız. Cildinize uygun olmayan nemlendiriciler, cildinizin dengesini bozar, gözenekleriniz iyice açılır. Uygun olmayan bir ürünü kullanmak yerine hiç kullanmayın daha iyi…

 

Cilt için nemlendirici vazgeçilmezdir. Cildin kalkanıdır…Onu dış etkenlere ve makyaja karşı korur. Peki, cilt nemlendiricisi nasıl seçilir?

 

2) YÜZÜNÜZE SOĞUK SU ÇARPIN

Yüzünüze soğuk su çarpmak veya bir buzu tüm yüzünüzde gezdirmek, ciltteki gözenekleri küçültmenin basit, masrafsız ve etkili bir yöntemi!

 

Gerçekten işe yarıyor, 1 hafta düzenli yapın ve cildinizdeki farka bakın.

3) EV YAPIMI BU MASKELERİ UYGULAYIN

Gözeneklerinizi sıkılaştırmanın natürel bir yolunu arıyorsanız, koruyucu, renklendirici ve kimyasal maddeler içermeyen ev yapımı maskeler harika seçeneklerdir.

 

Evde kendiniz hazırlayacağınız maske ile cildinizin sebum dengesini kontrol altına alabilir, gözeneklerinizi düzgünleştirebilirsiniz.

 

Maske 1

Bir yumurtanın beyazını bir çorba kaşığı taze sıkılmış limon suyu ile iyice çırpın. Kabarık ve tüy gibi hafif kıvama gelince tüm yüzünüze sürün. Cildinizin iyice sıkılaşıp gerildiğini hissedince yüzünüzü temizleyebilirsiniz.

 

Maske 2

Diğer bir maske de, domates ve yayık ayranını karıştırıp yüzünüze sürmektir. 15 dakika sonra yüzünüzü yıkayabilirsiniz.