Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Cilt Kanserinin Uyarıcı Belirtileri Nelerdir?

Cilt kanserinin uyarıcı belirtileri, melanom, karsinom ve skuamöz hücrelerinin ciltteki değişimleridir.

Kanser öncesi ciltte büyümeler, değişimler ve kanser belirtileri gözlenir. Bu değişimler zamanla kansere dönüşebilir. Açık tenli kişilerde cilt kanseri %40 ila %50 oranında daha fazla görülür. Erken uyarı belirtilerini dikkate alın yolun başında tedavi olun. Böylece cilt kanserinden kurtulabilirsiniz.

Aktinik Keratoz (Güneş Keratoz). Küçük pullu lekeler aşırı güneşe maruz kalan ciltte oluşur, baş, boyun ve ellerde veya başka yerlerde ortaya çıkar. Cilt kanserinin erken uyarı işaretleridir. Zaman içinde bu lekeler değişir ve kansere dönüşür. skuamöz hücreli cilt kanseri gelişimini önlemek için erken tedavi önerilir.

Mavi veya yeşil gözlü açık tenli, sarışın veya kızıl saçlı insanlar en fazla risk altında bulunmaktadır.
Aktinik Cheilitis. Genelde alt dudakta belirir. Dudaklarda pullu lekeler ve sertleşme gözlenir. Dudak arasındaki keskin sınır kaybı ve dudak hatlarının şişmesi de görülebilir.

Tedavi edilmezse karsinomlara dönüşür.
Deri hunileri. Deride kırmızı renkli uzanan huni şeklindeki büyümeler gözlenir. Bunu sıkıştırılmış keratin oluşturur. Yukarıdaki türün özel bir türüdür. Büyüklüğü ve ilerleme şekli kişiden kişiye değişir. Uzunluğu birkaç milimetredir. Skuamöz hücreli karsinom tabanında bulunabilir. Genelde güneşe maruz kalan tenlerde ve yaşlı kişilerde bulunur.

Ne zaman bu belirtiler bir sorundur?
Cilt benleri ya da lekeleri yavaş değil hızlı ve çok ürüyorsa dikkat. Normal benler düz ya da kabarıktır. Düzensiz şekilli, birçok renk içeren, büyük ve üreyen benler kanser belirtisidir. Gençlik ve erişkinlik dönemlerinde gelişirler.

Ciltte diğer dokulardan farklı bir görünüm varsa hemen doktora danışın. Asimetrik olmalı deriniz. Bir görüntünün yarısı başka yarısı başka renk ve şekildeyse dikkat. Yine bulanık ve düzensiz deri tabakası kanser belirtisi olabilir. Deride kahverengi, siyah, mavi, beyaz ya da kırmızı tonlar risklidir. Derinin tek renk olması gerekir.

 
Daha büyük veya daha silik deri görünümü de önemlidir. Kanamalı şişmeli kabarmalar, tırnak ve parmak aralarında fark edilmeyen yerlerde artan benler de belirtilerdendir. Bu melanom türleri uzmanlar tarafından incelenmeli gerekli testler yapılmalı ve tedaviye gidilmelidir.