Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Cilt Kanserinin En Önemli Belirtileri

Cilt kanserinin uyarıcı belirtileri gözle görülür bir şekildedir. Bu kanser türü, melanom, bazal hücreli karsinom ve skuamöz hücreli karsinom dahil olmak üzere sık cilt değişiklikleri görülerek başlar.

Yeni gelişen lezyonlar olabilir, kanser hücresi olmayabilirler ve zamanla kansere dönüşebilirler. 65 yaş üzeri ve açık tenli insanlarda bu oran yüksektir. Erke uyarı işaretlerini bilirsek tedavide geç kalmamış oluruz.
Aktinik keratoz küçük pullu lekelerdir genelde güneş kaynaklıdır. Baş, boyun ve ellerde ortaya çıkar.

Aktinik Cheilitis, önceki türe bağlıdır genelde alt dudaklarda görülen bir belirtidir.
Deri hunileri, boynuz şekline deriden yukarı doğru uzarlar. Ayrıca tüm belirtilerde renk değişimi görülmesi durumu ciddileştirir.
Atipik benler, kahverengi, siyah, mavi, beyaz ya da kırmızı tonlarda şüpheli ve her yerde ortaya çıkabilen benlerdir. Genelde tek renkli ve gölgelidir.

Düzenli olarak cildinizi inceleyin, erkeklerde sırt kadınlarda ayak tabanı özellikle önemlidir. El ve ayak parmakları arası, kasık, ayak tabanı, diz arkaları gibi gizli yerlere bakın. Gençler, hamileler ve menopozlular özellikle kontrol edilmelidir.

Bazal hücreli karsinomu en sık görülen cilt kanseri türüdür, tedavisi kolaydır. Boyun, yüz, kulak, göğüs düz tenlerde pullanmalarla başlar. Kahverengi lekeler ortaya çıkar.
Radyasyon tedavisi alanlar, aile öyküsünde kanser olanlar ve açık tenliler risk altındadır. Güneşten, kötü alışkanlıklardan ve kilodan uzak durun.