Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Cilt Bakımı Konusunda Sık Yapılan 4 Hata

Cildimiz, güzelliğimizi dışa yansıtan en önemli parçamızdır. Genç ve güzel görünmek temiz ve pürüzsüz bir ciltten geçer. Cildimizi temiz tutmanın yolu ise düzenli bir cilt bakımından ileri gelir.
Cilt tipimizi en iyi şekilde tanıyarak, gereken doğrultuda temizlik ve doğru bakımı düzenli olarak uygulamak gereklidir. Bu sayede temiz parlak ve ışıl ışıl pürüzsüz bir cilde sahip olabiliriz.

Bazen cilt bakımı konusunda gereksiz yere uyguladığımız cilt maskeleri, etraftan doğduğumuz cilt tipimize uygun olmayan önerileri uygulayarak, cildimize kötülük edebiliyoruz.
Cilt bakımı konusunda sıklıkla yapılan 4 hata ise;
Cildi sık sık yıkamak:

Cildi temiz olsun diye sık sık yıkamak cilt derisi üzerinde var olan yağ dengesinin bozulmasına sebep olmaktadır. Bunun sonucunda tahriş olmuş ve sorunlu bir cilt haline dönüşebilir.

Ayrıca sıcak su ile cilt yıkamak, yine cilt dengesini bozan en büyük yanlışlardandır. Cildinizi mutlaka Ilık su ile yıkamalısınız.

 

Sık sık peeling yapmak:

Peeling, cilt gözeneklerini açmaya yarar, cilt bakımı için büyük öneme sahiptir. Ölü deriyi atarak ışıltılı bir cilde sahip olmamızı sağlar. Fakat bu uygulama yine sık sık tekrarlandığında cildin tahriş olmasına ve kızarmasına neden olabilir haftada 2 kez peeling uygulaması en ideal olanıdır.

 

Havluyla silmek:

Cildimizi her yıkadığımızda hızlıca kurutmak için yukarıdan aşağıya veya aşağıdan yukarıya hareketlerle havluyla kurutmaya çalışırız.

Bu çok yanlış bir harekettir. Cildin sahip olduğu elastikiyeti bozarak, cilt sarkmasına neden olabiliriz. Bunun yerine biraz sabırlı davranarak havluyu dokundurarak cildimizi yavaşça kurutmalıyız.

Cilde Zamansız Nemlendirici sürmek:

Cilt temizliği yapıldıktan sonra cildin kurumasının ardından nemlendirici sürülmeye kalkışılır bu yanlış bir uygulamadır.

Bunun yerine, ıslak cildinize sürmüş olduğunuz nemlendirici, nemi içine daha kolay hapseder, güçlü ve güzel bir cilt görünümüne katkı sağlar.