Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Cildiniz Sağlığınız Hakkında Neler Söylüyor?

Kelebek şeklindeki döküntüler ne anlama geliyor? Lupusun ilk işaretidir, kontakt dermatit de olabilir.

Dermatologların önerisi daha fazla test yapılmasıdır. Kadifemsi plaklar ise boyun ve koltukaltında yaygındır. Diyabet veya obezite kaynaklı olabilir. Nadiren bir iç kanser belirtisi olabilir. Bacak plaklarında ise kenarlar kırmızı döküntü orta bölümler altın rengine dönüşür. Bu durum da iyi huylu hücre büyümesi ve obezite kaynaklı olabilir.

Şeker hastalığının ayırt edici bir belirtisidir. Donuk kırmızımsı renk daha sonra yerini parlak altın sarısı renge bırakır. Ciltte çatlama kaşıntı ve ağrı yapabilir. Bileklerde morartılı kaşıntılar, liken planus olabilir. Kırmızı ve mor yüzeyli kabarcıklar görülür.

Döküntüler ayak bileği, ağız, bel, boyun, bacak, cinsel organlarda görülür. Karaciğer testi yaptırılmalıdır, hepatit C belirtisi olabilir. Elde ve avuç içinde derinin belirgin hat ve kıvrımlarında kalın kadifemsi beyaz pütürlenmeler görülür.

Akciğer ve mide kanseri belirtisi olabilir. Kalçalar üzerindeki pullu döküntüler, yaşlılarda kırmızı pullu döküntüler olarak görülür. Kalça ve avuç içinde görülür ağrılıdır ve pankreas tümörü habercisidir. Bu belirtiler önemle dikkate alınmalıdır.