Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Cilde En Zararlı 3 Besin

Zaman zaman çeşitli cilt sorunlarıyla hepimiz karşı karşıya kalabiliriz. Cilt üzerinde yaşanan sorunların nedeni, tamamen beslenmemiz ile alakalı bir durumdur.

Cilt dengesini bozan besinler tüketildiğinde, cilt üzerinde; sivilceler, siyah noktalar, yağlanma, cilt kuruluğu ve alerjik döküntüler şeklinde ortaya çıkabilir.

ŞEKER: Cilde Zararlı olan Besinlerin en başında şeker gelmektedir. Şekerin cilt üzerindeki olumsuz etkisi, kalojeni yani cilt üzerindeki kırışıklık oluşumunu engelleyen maddeyi yok etmesidir.

Ne kadar çok şeker tüketirsek o derece cildimiz üzerinde kırışıklık oluşmasına katkı sağlamış olabiliriz. Şeker diğer hastalıkları da tetikleyen, olumsuz üç beyazdan biridir.

ALKOL: Cilde Zararlı olan Besinlerin diğeri olarak alkolden bahsedebiliriz. Alkol içerisinde barındırdığı birçok zararlı madde gereği; ölü hücre oluşturarak, cilt kurumasına ve cildin hızlı olarak yaşlanmasına etki sağlamaktadır. Bu nedenle aldığımız besinler arasından alkol tüketimini en aza indirmeli veya hayatımızdan tamamen çıkartmalıyız.

FAST-FOOD: Günümüzün en çok tercih edilen, obeziteye davetiye çıkartan gıdaların, cilt üzerinde olumsuz etkileri bulunmaktadır. Özellikle; işlenmiş olarak aldığımız hamburger, konserve, pizza, abur cuburlar, bolca şeker ve tuz içerdiğinden cilt üzerinde sivilce, siyah nokta ve kırışıklık oluşumuna neden olur.

Yüksek ateşte, kızgın yağ içerisine atarak pişirdiğimiz besinlerde cilt için oldukça zararlıdır. Kızma esnasında oksitlenen yağ, içerisine atılan besinlere yapışarak, besinler birlikte oksit tüketmemize neden olur. Vücuttan kolay atılamayan oksit kalojenleri yok ederek; cilt sorunlarına ve kırışıklıklara zemin oluşturur.

Özellikle fast-food grubuna giren besinlerde bu durum sık sık gerçekleşir.