Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Çikolatanın İçinde Gerçekte Ne Var? Çikolatanın Dna’Sı

Sevgililer günü, yıldönümü, doğumgünü ya da başka kutlamalarda çikolataya koşarız.

Peki severek tükettiğimiz çikolata ve kakaonun içinde gerçekte neler var biliyor muyuz? İşte çikolatanın DNA’sı. Kakao çekirdeği türleri bazen hasat sırasında karışık işlemlerden geçiyor. Üreticiler çoğu zaman kaliteli kakao tohumları aldığını düşünse de her zaman organik ve kaliteli kakao çekirdekleri yetiştirilmiyor.

Hangi ürünü tükettiğinizi bilin ve araştırın diyor uzmanlar. Yetiştirilen organik kakao çekirdeklerinin işlenme ve çikolata haline gelme aşamalarını da sebze meyve tarımında olduğu gibi araştırıp öğrenin. Gerekirse özel çiftçilerle çalışın ya da siz yetiştirin. Bitter çikolata her zaman daha sağlıklıdır.

Kakao oranı en az %70 oran çikolataları yiyin. Flavonoidleri içerir ve kalp sağlığını destekler. İçindeki almitik asit, , stearik asit, oleik asit doymuş iyi yağlara dönüşür. Tekli doymamış yağlardan uzaktır ve iyi bir bitter çikolata HDL kolesterolünüzü de düzenler.

Koyu çikolatada antioksidan , lif, magnezyum ve bakır bulunur. Vücudun bu maddelere ihtiyacı vardır. Aşırıya kaçmadan günde bir parça tüketin. Şeker içeriği düşük iyi yağlara sahip kaliteli kakao içeren bitteri tercih edin.