Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Çikolata Cildi Gençleştirir Mi? Çikolatanın Cilde Faydaları

Güneşin zararlı etkilerine karşı koruyucu kremler kullanırız. Peki çikolata da aynı görevi görebilir mi?

Londra’da yapılan bir çalışmada, 12 hafta boyunca 20şer gram bitter çikolata yiyen kişiler normale göre güneş altında 2 kat daha uzun süre kalabilir. Koyu çikolata erken yaşlanmaya neden olan güneşin UV ışınlarına karşı cildi koruyor. Cilt kanserine neden olan ışınları önleyerek cildi koruyor.

Kozmetik dermatologlara göre, bilimsel veriler flavanoitler ile yüklü çikolata yememizi destekler, genellikle koyu çikolatada bulunan bir antioksidan bileşik, öncelikle güneş yanığı ve UV hasarına karşı cildinizi koruyabilir.

Cildin görünümünü iyileştirir, deri kalınlığını dengeler, pürüzsüzleştirir, susuzluğunu giderir nemlendirir. Antioksidanlar en fazla bitter çikolatada bulunur ve cildi besler. Kakao çekirdeği ve tozu kalite bakımından çikolatanın besin değerini etkiler.

Sütlü çikolata söz konusu yararlara sahip değildir. Kansere ve yaşlanmaya karşı kakao oranı tam bitter tüketin. İşlenmiş şeker içeren çikolatalar, iltihaplanma, diyabet, kalp hastalıkları, akne gibi zararlı etkilere sahiptir.

Cilt esnekliğini kaybeder kurur ve yıpranır. Cildin nem dengesini ayarlayın. Cilde büyük yararı olan en az %70 oranda kakaolu bitter çikolataları tüketin. Yanında topikal kakao özlü bir krem de iyi gelecektir.