Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Çiğ Besin Diyeti: Çiğ Beslenme Diyeti ile Zayıflama

Çiğ beslenme diyeti, son dönemlerde en çok merak edilen konular arasında yer alıyor. Hiçbir bilgileri olmadan, güzelliklerini koruma konusunda hevesli olan kişilerin uygulamaları ise çeşitli sağlık sorunlarına neden oluyor.

Çiğ Beslenme Diyeti ile Zayıflama

Çiğ beslenme diyetinden özetle şu şekilde bahsedebiliriz; sebze, meyve ve kuruyemiş ağırlıklı olarak uygulanan, etli gıdalardan sindirimi zor olduğu için uzak durulan ve otuz ile elli derece arasındaki sıcaklıkta pişirilen gıdaların tüketilmesi anlamına gelmektedir.

Kısa süreli uygulandığı zaman bir antioksidan ve detoks görevi görmesi çiğ beslenme diyetinin en çok dikkat çeken noktalarından olmuştur. Besin değerlerini tamamen koruyan yiyecekler, vücut tarafından da tam verimle değerlendirilir ve katkısız olmaları durumunda da bedenimizi ciddi oranda temizler.

Zararlı tüm tüketim maddelerinden, bu diyeti uygularken uzak kalmak bu sağlıklı ve temizleyici etkiyi desteklemektedir. Hayvansal gıdalardan uzun süreli uzak durmak, vücudun ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri karşılayamayacağı için aksine zarar verici bir etki oluşturacaktır. Bu nedenle bu diyeti birkaç hafta uyguladıktan sonra sağlıklı beslenme programınıza dönüş yapın.

Unutmamanız gereken bir nokta; sadece bir tarafa yönelen beslenme rejimlerinin hiçbir zaman sağlıklı bir zayıflama yöntemi olmadığıdır. Vücudun ihtiyacını karşılayan ve dengeli bir diyet, daha uzun sürede fayda gösterecektir.

Çiğ beslenmede de bazı sınırlamalar bulunuyor. Her yediğiniz gıdanın fazlası zararlı olduğu gibi, çiğ yediğiniz gıdaların da miktarlarına, kalorilerine ve değerlerine çok dikkat etmeniz gerekmektedir.

Çiğ Beslenme Diyeti Listesi

Kahvaltı:  taze meyve salatası, koyun sütünden yapılmış yoğurt (tercihen ev yapımı) veya hindistancevizi kreması.
Öğle: Çeşitli yeşillikler ile yapılan bir salata: yeşillikler, sarı biber, domates, kırmızı soğan ve maydanoz ile yapılan salatanın üzerine zeytinyağı ve balzamik sirke dökülür.
Akşam: Çiğ sebze çorbası (blenderdan geçirerek yapabilirsiniz), mümkünse ev yapımı peynir, yarım avokado, ahududu ve muz.