Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Çiftler İçin Gebelik Planlaması Nedir?

Evlilikle birlikte başlayan mutlu bir yuvanın taçlandırılması, çiftlerin dört gözle bekledikleri bir bebeğin gelişiyle gerçekleşir. Planlı olarak doğru zamanda ve çiftlerin kendilerini en iyi hissettiklerinde dünyaya gelen bebekle beraber; anne ve babalar çok mutlu bir yaşama adım atarlar. 

Eşlerin evlilik hayatı boyunca sahip olabilecekleri en özel parçadır bebekler.
Çevremizde yeni evli çiftlere sürekli olarak sorulur “bebek yok mu ”sorusu. Çiftler her ne kadar bebek yapmayı düşünmese de bıktırır ve psikolojik baskı yapar tüm sorular.
Anne ve babalık gibi çok özel bir duyguyu herkes yaşamak ister. Fakat bunu ne zaman yaşmak istediklerine çiftler karar verebilirler. Kimseyi ilgilendirmeyen, planlı ve istenerek yaşanan çok özel bir duygudur anne ve baba olabilmek.
Doğru bir gebelik yaşayarak, sorumluluğunu en iyi şekilde yerine getirebilen ebeveynler olabilmek adına doğum öncesi ve sonrasında danışmanlık hizmeti alınarak planlı ve kontrollü bir gebelik yaşanabilir. Kadın Doğum uzmanından alınan danışmanlık hizmeti günümüzde yaygınlaşan bir durumdur. Danışmanlık sayesinde anne ve babaya düşen sorumluluklar, sağlıklı bir gebelik nasıl yaşanır, gebelikte baba adayına düşen roller ve doğum sonrasında anne ve babayı ne gibi durumlar bekler gibi konularda bilgilendirme yapılmaktadır.
Bu hizmet sayesinde gebelik planlaması da sağlanmaktadır. İleride yaşanacak olaylara karşı ebeveynleri hazırlayan, olaylar karşısında nasıl davranılması gerektiği konusunda yol gösterici bir planlamadır.
Gebelik planlaması ile topluma faydalı bireyler yetiştirebilmek için en doğru zaman ve koşulların belirlenmesi yapılır. Gebelik için risk taşıyan kadınlarda; gebelik planlaması sayesinde en sağlıklı duruma geldiği an gözlenerek, doğru ve risksiz bir gebelik sağlanabilmektedir.