Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Çevre Baskısı Gıda Seçimlerinizi Etkileyebilir

Çevre, mahalle, aile, akraba ve en önemlisi akran- yakın arkadaş baskısı yemek seçimlerinizi etkileyebilir.

İngiliz araştırmacılara göre, sağlıklı beslenmeyi teşvik kampanyaları halk sağlığı politikalarını etkiliyor. Sağlıklı beslenme bilinse dahi arkadaş etkisiyle baskılarla yanlış gıdalara yönelebiliyoruz. Liverpool Üniversitesi’nden baş araştırmacı Eric Robinson kanıtlara ve akran baskılarına bakarak yeme davranışları sosyal bulaşıcı fikirler üzerinde bir tutarlılık görmüştür.

Yani gıda seçerken etrafımızdan etkileniyoruz. Sağlıklı beslenmeyi vurgulamak için daha fazla halk kampanyaları düzenlenmeli. 8 kişiden 7si arkadaş ve çevresinden etkilenerek gıda seçimi ve yemek seçimi yapıyor.

Öneriler ve etkilemeler alışveriş ve beslenmede öne çıkıyor. Düşük ya da yüksek kalorili gıda olarak ayrım yapılmıyor çevreden görülen edinilen alışkanlık ve fikirler önemli oluyor. Sosyal normlar beslenme düzenimizi etkiliyor. Sosyal gruplar yeme alışkanlıklarımızı değiştiriyor. Yalnız yemek yemek bu durumda daha sağlıklı karar vermek adına daha önemli. Sözel ve davranışsal hareketler motive olup olmamamızı etkiliyor.