Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Cerebral Palsy (Beyin Felci) Nedir? Belirtileri Ve Nedenleri Nelerdir?

Cerebral Palsy yani beyin felci, gelişmekte olan beynin, gelişme süreci içerisindeki herhangi bir dönemde olumsuz bir dış uyaran ile ortaya çıkan, vücudun hareket sistemini ilgilendiren ve çocukluk dönem inin en sık karşılaşılan nörolojik hastalığıdır. Ülkemizde 600.000 üzerinde cerebral palsy hastası çocuk mevcuttur. Cerebral Palsy nörolojik bir sorundur ve beynin hareket sistemi etkileyen bölgede meydanageldiğinden çocuğun hareket sistemine doğrudan etkiler.

Belirtileri:
Erken dönem belirtileri:
• Bebeğin sürekli huzursuz ağlıyor olması
• Uykusuzluk problemi çekmesi
• Bebeğin vücudunun sert olması annenin bebeğinin bacaklarını açarken zorlanması
• Ellerini sürekli olarak yumruk yapmaya meyilli olması
• 1 yaşına kadar kendisine uzatılan herhangi bir objeye tek elini uzatarak uzanmaya çalışması (bu durumda normal koşullardaki bir bebek sadece bir elini her iki elini de uzatmalıdır).
• Bebeğin koltuk altından tutup kaldırdığınızda bacaklarda gerginlik duruşunun çapraz bir şekilde olması.
• Emekleme döneminde komando sürünüşü yapması yani kollarından destek alarak ve bacaklarını sürükleyerek emeklemesi
• Yürüme döneminde (13-15 ay) hala yürüyemiyor ve ayakları yere bastırıldığında parmakları ucunda bastırıyor çaprazlama yapması.
Nedenleri:
Doğum Öncesi Nedenler: Bebeğin anne karnında önemli enfeksiyon alması, beyinin oksijensiz kalması, kan uyuşmazlığı akraba evliliği, anne karnındayken beyin kanaması oluşması gibi faktörlerdir.
Doğum Sırası Nedenler: Doğumun sağlıklı olmayan bir ortamda gerçekleştirilmesi veya zor gerçekleştirilmesi, düşük doğum ağırlığı, bebeğin ters gelmesi, doktorun hatası, kordon dolanması vb.
Doğum Sonrası Nedenler: Bebeğin dengesiz ve yetersiz beslenmesi, erken dönemde geçirilen kafa travması, beyin iltihaplanması, menenjit gibi ağır durumlar, bebeğin ağır sarılık geçirmesi, akciğer ve kalp anomalileri, havale gibi durumlar da beyin felcine neden olabilmektedir.