Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Çabuk zayıflamak için ne yapmalıyım-Çabuk zayıflama yöntemleri ve yolları

Çabuk zayıflamak için ne yapmalıyım-Çabuk zayıflama yöntemleri ve yolları

Çabuk ve hızlı zayıflamak bir çok kişinin hayallerini süsleyen bir şeydir. Ancak hızlı zayıflamanın aynı zamanda aynı şekilde hızlı bir biçimde kilo alma riskini de beraberinde getirdiğini de unutmayalım. Peki hem sağlıklı hem de kolay yoldan zayıflamanın yolu yok mu? Elbette hızlı ve çabuk zayıflamak için uygulanabilecek sağlıklı bir takım yöntemler var. Bu zayıflama yöntemleri bazılarımızın bildiği, bazılarının ise belki ilk defa burada adını duyacağı bir takım bilgileri öğrenmemizi zorunlu kılıyor.

Negatif kalorili yiyecekler: Bir takım yiyeceklerin içerdiği kalori miktarı, besin tüketilse bile vücuda hiç bir biçimde faydalı olmuyor. Bu nedenle özellikle lifçe zengin yeşil sebzeler, muz gibi meyveler, tam buğday ekmeği, çavdar ekmeği gibi ürünlerden ve besinlerden yana tercih kullanarak kilo vermeyi başarabilirsiniz. Negatif kalorili besinlerin faydaları vücudu yani iç organları bir nevi pasif egzersizle çalıştırmasıdır.

Günde 10 bin adım yürüyüş yapmak: Çabuk ve kolay zayıflamanın altın anahtarı yürümektir. Günde ortalama 10 bin adım atacak bir şekilde yürüyüş planı yaparsanız hem fazla kilolarınızdan kurtularak doğal bir zayıflama süreci yaşar, hem de diyet veya egzersizle daha önce zayıflamayı başarmışsanız bu formunuzu ömür boyu korumayı sağlamış olursunuz. Vücudumuz gerçekten oldukça ilginç bir mekanizmaya sahiptir. Haftada 3-4 gün olacak şekilde günde 5*7 km yürüyüş yapmayı alışkanlık haline getirdiğiniz takdirde metabolizma hızı sanki haftanın 7 günü de yürüyormuş gibi daha yüksek bir bazal metabolizma hızına kavuşmaktadır. Bu da günlük olarak yaklaşık 100 kalori daha fazla yakmak manasına geliyor. Yani bir yılda 365 gün olduğunu farzedersek haftada 4 gün yürüyüş yaptığımız takdirde metabolizma rezonansı artacağı için yılda ortalama 4 kg yağı bu sayede hiç hareket etmesek bile vücudumuz yakacak demektir. Yani yürüyüşün görünen kalori harcama potansiyeli yanında bir de görünmeyen faydaları var.

Erken yemek yemek: Öğünlerinizi mümkünse saat akşam 6 dan sonraya geciktirmemeye bakın. Akşam yenilen yemeğin sindirimi uyku saatlerine denk geleceği için uyku sırasında vücudun aktivitesi azalmakta ve besinler vücuda önce glikojen, daha sonra da yağ olarak depolanmaktadır. Akşam geç saatlerde atıştıran kişilerde kronik hazımsızlık, uyku güçlüğü ve obezite, şeker hastalığı gibi kronik bir takım sorunların ortaya çıkma ihtimali bir hayli yüksek olmaktadır.

İştah kesici atıştırmalar yapmak: Özellikle dut kurusu, muz gibi iştahı kesen besinler ile yemeye olan güdüyü azalmak ve öğün sofralarına otururken daha az yemek üzerine bir hazırlık yapmak son derece önemlidir. Kan şekerini dengeleyen altın çilek, dut kurusu, kuru erik gibi meyve kuruları hem az tüketilmesi nedeniyle hem de iştah kesici etkisinden dolayı kilo vermede oldukça yardımcı olmaktadır.

Su içmek zayıflatırmı: Su içmek tek başına zayıflatmaz. Ancak suyun metabolizmayı hızlandırıcı özelliği ve tok tutucu iştahı kesen niteliği suyun faydaları açısından son derece üzerinde durulması gereken bir zayıflama yöntemi olduğunu hatırlamamıza yardımcı oluyor.

Düzenli gece uykusu uyumak zayıflatıyor: Özellikle gece 11-sabah 7 arasında uyumak vücudun serotonin salgılamasını teşvik ettirmektedir. Bu hormon sayesinde vücudun enerji düzeyi artmakta ve insanlar kendilerini gün içerisinde daha enerjik hissetmektedirler. Enerji düzeyinin artması aynı zamanda metabolizma hızını artırmak için de oldukça etkili bir yöntemdir. Kişilerin gece uykusunu tam olarak alamaması neticesinde halsizlik ve bitkinlik oluşmakta ve vücut strese maruz kalmaktadır. Stres düzeyi yükselen bedenimizde bazal metabolizma hızı yavaşlar ve kilo vermek güçleşir. O nedenle kilo vermek için diyet programları uygulayanların erken uyuyup erken kalkmaları diyetisyenler tarafından tavsiye edilmektedir.