Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Büyük Bir Kahvaltıyla Kilo Verin

İsrail Tel Aviv Üniversitesi araştırmacıları, her gün düzenli ve kapsamlı kahvaltı eden kişilerin kilo vermede başarılı olduğunu belirtiyor.

Büyük bir akşam yemeği yerine büyük bir kahvaltı öneriliyor. Dengeli kahvaltı kilo kaybında öneriliyor. Fazla kilolu ve obez kadınların günlük kalori alımına bakılmıştır. Akşam yemeğine kahvaltıdan daha fazla önem verenler kilo alma eğilimindedir. Gece şölenleri yağ birikimi olarak geri döner.

Kahvaltıya önem vermek diğer öğünleri hafif geçirmek ise kilo verdiriyor. Öğünlerin iyi zamanlanması sağlığı da olumlu etkiliyor. Araştırmalarda kadınlar gruplara ayrılmış ve her gruba farklı bir beslenme düzeni verilmiştir. 12 hafta sonunda sonuçlar alınmıştır.

Karbonhidrat, yağ ve kalori hesapları yapılmıştır. Kahvaltıyı güzel yapanlar 10 kilo civarı kilo kaybetmiştir. Bel çevreleri incelmiştir. Akşam yemeğine ağırlık verenler ise sadece 3 kilo verebilmiştir. Kahvaltıya önem verenler, kardiyovasküler hastalıklar, şeker hastalığı, hipertansiyon ve yüksek kolesterolden de arınmıştır.

Ayrıca, düşük insülin düzeyleri, glukoz ve trigliserid seviyeleri de düzene girmiştir. Açlık kan şekeri dengelendiğinden öğünler düzene girmiştir. Gün boyu daha tok hissedip daha hafif yemeye başlamışlardır. Bunun yanında düzenli egzersizin de kilo vermeye yardımcı olması bir gerçektir.

Günde 1100 kalori alımı bu işte başarı getirir. İsteyen kahvaltıyı sosyal bir aktiviteye dönüştürüp keyif alarak bu öğünü sağlayabilir. Arkadaşlarınızla balkonda veya dışarıda güzel bir kahvaltı yapın.