Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Bütün Vücudu Çalıştıran Hareketler

Herkes artık egzersizin ne kadar önemli olduğunun farkında. Ancak hayata geçirmek çoğu kişi için zor olabiliyor. Fakat evde de sıkılmadan yapabileceğiniz, tüm vücudunuzu harekete geçiren egzersizler de var. İşte onlardan bazıları;

Bütün Vücudu Çalıştıran Egzersiz Hareketleri

Kollarınızı iki yana uzatıp, yere sırtüstü uzanın. Yere dik olacak biçimde sağ bacağınızı kaldırın. Bilekten, ellerinizi hafifçe kırın. Sağ bacağınız sabit yukarda dururken, hafifçe yukarıya doğru sol bacağınızı da kaldırın. Dik olan bacağınızın arasında kalacak şekilde kollarınızı öne doğru kaldırın. Daha sonra kol ve bacaklarınızı serbest bırakarak indirin. Bu sefer bacak değiştirip, hareketi tekrarlayın.

Sırtüstü yere uzanarak, ellerinizi başınızın altında kenetleyin. Dizlerinizi kırarak, sırtınız ve kalçanız yere değmeyecek şekilde, topuklarınızın üstünde yükselerek durun. Bir müddet bu pozisyonda durduktan sonra tekrar gevşeyin.
Yüzüstü uzanarak, başınız ve kollarınızı ileriye doğru uzanın. Yukarıya doğru avuç içlerinizi açık bırakın. Karnınız yere değerken, göğsünüzden itibaren başınız ve kollarınızı yukarıya doğru kaldırın. Daha sonra eski pozisyonunuza tekrar dönün.

Ellerinizi yere dayayıp, dizlerinizin üzerine çökün. Kollarınız ise dik dursun. Dik konuma sırtınızın da geldiğinden emin olun. Kollarınızı kırdıktan sonra başınız ve sırtınızın da dikliğinden emin olarak eğilin. Pozisyonunuzu sırtüstü şeklinde ayarlayın. Yukarıya doğru, ellerinizden ve ayak topuklarınızdan güç alarak kalkın.

Pozisyonunuzu bir müddet koruduktan sonra gevşeyin. Birkaç kere bu hareketi tekrarlayın. Yere oturup, bacaklarınızı uzatın. Sırtınız dik dursun ve ellerinizi yere koyun. Sol bacağınızı da hafifçe yukarı kaldırın. 30 saniye bekledikten sonra sağ bacağınızla da aynı hareketi tekrarlayın.

Ellerinizi yumruk yapıp, yüzüstü uzanın. Dirseklerden de kırarak yumruğunuzu yere koyun. Kollarınızı omuz hizasında açıp, başınızı öne doğru eğin. Yumruklarınızı, bu pozisyondayken yerden kaldırın. 30saniye kadar da bu şekilde durun.
Ellerinizi başınızın arkasında kenetleyip, sırtüstü yere yatın. Bacaklarınız birbirine yapışıkken, dik olacak şekilde yukarı kaldırın. Göz hizanızdan, bacaklarınızı aşağıya doğru indirin. Yere değdirmeden, öylece kalın. Nefes alıp verdikten sonra yorulduğunuzda tekrar bacaklarınızı tam yukarı kaldırın.