Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Burun Kırıkları Ve Kırık Ağrısı

Burunda kemik ya da kıkırdak çatlamasından ötürü oluşan kırıklar ciddi ya da hafif derecede yaşanabilir.

Burun köprüsünün üzerinde burun deliklerine ayrılan alanda meydana gelebilir. Burun kırıkları yüz ya da boyunda da değişikliğe neden olabilir. En bilinen nedenleri, duvara ya da sert bir cisme çarpma, düşme, maçta yaralanma, motorlu araç kazası ve fiziksel aktivitelerdir.

Burun içinde ve çevresinde ağrı, şişme, eğri ve bükülmüş bir görünüm, kanama, burun tıkanıklığı, morarma ve kırık sesleri belirtileridir. Yüz maskesi giymeden ekstrem sporlar ve motor sporları yapılmamalıdır. Fiziksel muayene ile burun kırıkları teşhis edilebilir. Çok acı çekiliyorsa muayene öncesi uyuşturucu lokal anestezi yapılabilir. Teşhis için röntgen çekilebilir veya bilgisayarlı tomografi cihazından yararlanılabilir.

Burun kırıklarında dayanılmaz bir ağrı yaşanır. Olay ilk yaşandığında ev ortamında acilen ilk yardım önlemleri alınmalıdır.
Burnunuz kanıyor ise, dik oturup boğaza doğru akışını engelleyin. Bir mendille kanayan yere iyice bastırın. Ağızdan nefes alıp verin. İleri doğru bakın. Kanama yok ve zonklama var ise, başınızı yükseltin. Ş

işliği azaltmak için 10-15 dakika soğuk kompres yapılır. Ağrıyı dindirmek için asetaminofen (Tylenol ) veya ibuprofen (Advil veya Motrin) ilaçları alınabilir.
Doktorunuz burnunuza gazlı bezle atel yerleştirebilir. Antibiyotik verebilir, ağrı kesici verebilir. Cerrahi işlemler uygulanabilir. Redüksiyon ve rinoplasti işlemleri uygulanabilir. Kırıkları önlemek için daha dikkatli olmalı ve koruyucu önlemleri almalıyız.