Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Boyun Ve Omuz Ağrılarında Tedavi

Farklı türlerde ortaya çıkabilen omuz ve bağlı olduğu boyun ağrıları aynı anda ya da ayrı olarak görülebilir. Boyun ağrısının nedenleri şunlardır.

Kemik ya da eklemlerde anormallikler,
Travma,
Kötü duruş,
Dejeneratif hastalık,
Tümör,
Kas gerginliği.

Omuzlar hareketli ve geniş yelpazeli bir kapasiteye sahiptir. Sdece kollara değil boyna da bağlıdır ve çoğu durumda omuzlar da etkilenir. Omuz ağrılarının sonuçları ise şunlardır. Aşırı tendinit kullanımı, omuz eklem instabilitesi, çıkık, kırık, donma ve sıkışma, sinir harabiyeti görülebilir.

Röntgen filminde tüm bu sorunlar görülür. Omurga kemikleri incelenir. Artrit, tümör, spinal kanal sıkışması, kırık, sinirlerde daralma ve disk kayması olabilir. MR, CT tarama, EMG ve NCV teknikleri ile teşhis koyulur. Boyun ve omuzlarda ağrı, uyuşma, karıncalanma tanısında bu teknikler garantilidir.

 

Boyun ve omuzdaki yumuşak doku zedelenmeleri tedavisinde genelde ibuprofen bazlı ilaçlar ağrı kesiciler verilir. Naproksenler de iyi gelebilir. Kas gevşetici ve antidepresan verilebilir. Nemli soğuk bir bezle basınç uygulanabilir. Egzersiz, iğne ve cerrahi de diğer tedavi seçenekleridir. Egzersiz özellikle hararet verir ve bu bölgelerde ağrıyı azaltıp hasar görmeyi önler.