Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Boyun Düzleşmesinin Belirtileri-Boyun Düzleşmesi Tedavisi ve Egzersizleri

Boyun düzleşmesi günümüzde sıkça rastlanan sağlık sorunlarından biridir. Günümüzde özellikle gençlerde görülen boyun düzleşmesi daha çok yorgunluk, fazla düşünmekten ve stresten kaynaklanıyor.

boyun düzleşmesi tedavisi

boyun düzleşmesi tedavisi

Boyun düzleşmesi normalde öne doğru kavis yapmış 7 omur ve disklerin arkaya doğru açı kaybetmesi ile oluşur. C şeklinde bir kavis yapan boyun form kayması yaşar ve duruş şeklinde bozukluk yaratır. Aslında boyun düzleşmesi tek başına bir hastalık değildir. Bir başka hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkmıştır. Boyunda bulunan tendon, bağlar ve kaslarda oluşan bir değişiklik sonucu boyunda bulunan omurlar ve diskler arkaya doğru bir kavis yapar. Tendon ve bağlardaki sorunlardan kaynaklanan boyun düzleşmesi çok nadir görülürken genellikle asıl neden boyun kaslarıdır. Kaslar spazm yaşayarak omuru arkaya doğru çeker ve boyun bu gerilme karşısında düzleşerek dengesini sağlar. Kas spazmlarının nedeni ise duruş bozukluğu ve ergonomi kaymasıdır. Gün içinde yapılan yanlış bir hareket, koltukta uyuyakalmak, uyuklarken boynun öne ani düşüşü, masa başı işlerde yazı yazarken boynun önde tutulması gibi nedenler boyun düzleşmesini tetikler. Zamanında müdahale edilmez ve dikkatli olunmazsa boyun düzleşmesi boyun fıtığına dönüşebilir.

Boyun Düzleşmesi Belirtileri Nelerdir?

Baş ağrısı, baş dönmesi, kol ağrısı ve boyun ağrısının yanı sıra unutkanlık, bulantı, kulak çınlaması, uyku bozukluğu da görülebilir. Kronikleşmiş ağrılar ile boyun hareketlerinde zorlanma en net belirtileridir.

Boyun Düzleşmesi Neden Olur?

Genellikle boyun düzleşmesi nedeni boyuna alınan bir darbe ile başlar. Uzun süre öne eğilmiş şekilde oturulması durumunda boyun düzleşmesi sorunu ortaya çıkar. Aşırı yük taşımak, yüksek ve sert yastıkta uyumak, rahatsız bir yerde başın uygunsuz bir pozisyondaki haliyle uyumak gibi etkenler de bu rahatsızlığın oluşmasına zemin hazırlamaktadır.

Boyun Düzleşmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Düzleşen boyun ve c halini almış bir görümü eski haline döndürmek mümkündür. Belirli egzersiz programları çerçevesinde ve doktor eşliğinde 3 ila 4 hafta arasında boyun düzleşmesi tedavi edilebilir. Rahatsızlığı ortadan kaldırarak sağlıklı ve rahat bir yaşama dönmek için verilen egzersiz programını düzenli ve hiç aksatmadan gerçekleştirmek gerekir. Önemli olan nokta ise egzersizlerin boyun düzleşmesi geçtikten sonra da yapılmaya devam edilmesidir. Aksi takdirde boyun düzleşmesi boyun fıtığına dönüşerek sonu ameliyat olan bir sağlık sorununa dönüşebilir yada kaslardaki gerginlik, baş ağrıları ve baş dönmesi gibi etkilere neden olarak kalıcı rahatsızlıkların oluşmasını sağlayabilir. Doğal egzersizler ile ve boyunluğa gerek duymadan boyun düzleşmesi tedavi edilebilir.

 

Boyun Düzleşmesi İçin Birkaç Öneri;

  • Kol ve boyun egzersizleri yapın. Egzersizler öncesi ısınma hareketlerini unutmayın.
  • Oturur durumdaki ve ayaktaki duruşunuza dikkat edin. Dik ve başınız öne eğilmeden kendiniz için uygun duruş pozisyonlarını belirleyin.
  • Sandalye ve kanepeden kalkarken beliniz ve boynunuzdan kuvvet almak yerine öne doğru kayarak kalkın. Sandalyeleriniz ise kol destekli olsun.
  • Sert hareketler yapmayın. Bu kaslarınızda spazma ve ardından boyun düzleşmesine neden olur.
  • Ani ısı değişikliklerinden sakının. Sabit ısı ile yaz kış boynunuzun sıcak kalmasını sağlayın. Terlediğiniz takdirde boynu ıslak bırakmayın. Çünkü hava akımından çabuk etkilenen boyun bölgesi tutulmalara ve kasların gerilmesine neden olur.
  • Uzun süre masa başında bilgisayar kullanmak, televizyon izlemek, kitap yada gazete okumaktan kaçının. Masaya eğilmeden dik bir pozisyonda oturun.
  • Uyurken yüz üstü yatmayın. Yan yatarak hem boynunuzu hem de omurganızın sağlığını koruyabilirsiniz.
  • Otururken yada yatarken aynı pozisyonda kalmamaya özen gösterin. Kaslarınızın belirli aralıklar ile çalışması boyun düzleşmesi rahatsızlığının oluşmasını engelleyecektir.