Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Boşanma, Kaza Ölümleri Riskiyle İlgili Mi?

Boşanmanın psikolojik etkilerinden biri de kişinin daha dikkatsiz olması, başarısızlaşması ve kazalara daha çok sebebiyet vermesidir.

Boşanma sonrası yaşanan kazalar ve ölümle sonuçlanan kazalar artmaktadır. Eğitim düzeyi de düşükse kaza yapma ve sonunun kötü bitme riski artıyor.1986 ile 2006 yılları arasındaki kazalara ve ölüm oranlarına bakıldığında bu sonuçlar ortaya çıkmıştır, araştırma ABD’de yapılmıştır.

Yangın, zehirlenme gibi kazalara daha sık karışan boşanan kişiler durumları kötüleştikçe kaza risklerini de kötüleştiriyor. Sosyal, ekonomik, psikolojik durumları ne kadar gerilerse kaza ve ölüm yaralanma riskleri o kadar artıyor. Evli kişilere oranla 2 kat daha sık bu durumlarla karşılaşılıyor.

Kötü sonuçların önlenmesini sağlayabilenler ise eğitim seviyesi daha yüksek olanlar. İyi eğitimli bireyler bilinçli oluyor ve kurtulmak için mali durumları daha sağlam olduğundan örneğin bir alev alma, kazayla yangın çıkması durumundan daha az zararla çıkabiliyor. Alkol ve uyuşturucu gibi etkenlere karşı da bu kişiler daha bilinçli. İlk yardımı, sağlık aşamalarını ve riskleri daha iyi biliyorlar.