Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Boğmaca Belirtileri, Nedenleri Ve Tedavisi

Boğmaca, Bordetella pertussis bakterisinin neden olduğu son derece bulaşıcı bir hastalıktır. Öksürük ise en belirgin belirtisidir.

Yüksek perdeden gelen öksürük çok uzun süre devam eder. Genelde çocuk hastalığıdır ve aşısı vardır. Hamilelerde anne karnında bile başlayabilir. Bebek ve çocuklarda sıkça görülür, gelişmiş ülkelerde bu oran azalır. Gırtlak, soluk borusu ve bronşlarda akut enfeksiyöz enflamasyon ile gelişir. Nefes tükenene dek devam eder kasılmalar ve öksürük atakları görülür. Gözlerde sulanma da bir başka işaretidir. Bakteri ile enfekte olan kişilerde boğmaca oluşabilir. Belirtiler hastalık yerleştikten 6 ila 20 gün sonra görülür. Soğuk algınlığına benzeyen hafif belirtileri şunlardır.

Burun tıkanıklığı, kuru öksürük, kırıklık, hafif ateş, boğaz ağrısı ve gözde sulanma. Şiddetli belirtileri ilerleyen günlerde ortaya çıkar. Rahatsız edici öksürük nöbetleri başlar. Hırıltılı ve derinden gelen öksürüğe balgam eşlik eder. Nefes darlığı geçirilebilir ve yüz maviye dönebilir. Bebeklerde nadir de olsa ani ölüme neden olabilir. İyileşme süreci 3 ayı bulabilir ve geçebilir. Boğaz ve burun kültür testi, kan testi ve röntgen ile teşhis edilir. Antibiyotik ve oksijene dayalı ilaçlar verilir. Nefes açıcı burun açıcı sprey verilir. Dinlenme, iyi beslenme ve su içme ve aşılama ile tedavi edilir.